Africká Kavalérie
Zelený Zéland
Hibakusa - ten, kdo přežil
Východní Timur v roce nula
Nakažen „polárním“ virem
Ptala se Ludmila Veselá
Jaroslav Klempíř doprovázel jako hráč symfonického orchestru i takové operní hvězdy, jako jsou José Carreras a Plácido Domingo. Neustále ho to ale táhlo do polárních krajů. Nakonec se pustil do studia etnologie a etnografie. Dnes patří s manželkou Alenou, původně ekonomkou, mezi přední české znalce Grónska. Vaším druhým domovem se stalo Grónsko. Pro většinu populace synonymum věčného ledu, zimy a sněhových bouří.
Dojel včas I PRO SMRT
TEXT: MICHAL DVOŘÁK
Odvaha, rychlost, riskování. Tyto vlastnosti udělaly z Casey Jonese hrdinu, tyto vlastnosti jej stály život. Nejslavnější strojvůdce raději porušil všechny předpisy, než by dojel se zpožděním.
Peklo na kolejích
TEXT: PAUL E. VACA, FOTO: RICHARD KINDL
V cestě jim stála divočina pohoří Sierra Nevada, mohutné Skalnaté hory i pouště, kde panovala čtyřicetistupňová vedra. Ale podařilo se! Letos je tomu přesně 140 let, kdy se najatí dělníci za pomoci trhavin a nesmírného úsilí všemi překážkami prokopali a vytvořili tak koridor pro spojení dvou železničních tratí.
Mladší bratři cest
TEXT A FOTO: MICHAL MAŠEK
Mosty kdosi nazval mladšími bratry cest. Pro dopravu znamenaly revoluci. Překonávají překážky, zkracují cestu, rozšiřují akční rádius. Zkrátka, sbližují protilehlé břehy. Určitě stojí za stejnou pozornost jako jiné stavby, kterým se obdivujeme.
Mezi Hulíky
TEXT: ALENA TALAFÚSOVÁ, FOTO: TOMÁŠ KOTOUČ
V pralese z houští se přede mnou vynořil divoch. Tmavý, zamračený, ve vlasech zapíchané peří, skoro nahý, má travní sukni, za pasem kost z kasuára, v ruce mačetu, tvář pomalovanou žlutou a červenou barvou.
Psí Wimbledon
Text a foto Jakub Štýbr, šéfredaktor časopisu Psí sporty
Čím je pro tenisty Wimbledon, tím je pro kynology Cruftova výstava v Anglii. Už jen vystavovat zde svého psa se pokládá za čest a úspěch chovatele. Crufts, jak se akce zkráceně oficiálně nazývá, dnes již zdaleka není pouze výstavou.
Štěkající hrdinové
TEXT: ALEŠ HORÁČEK
Recepčnímu luxusního newyorského hotelu málem vypadly oči z důlků. Očekával příjezd důstojníků, mířících na setkání válečných veteránů, a místo generála vstoupil do recepce postarší bulteriér v kabátku plném medailí.
Čtvrť duchů ožívá
TEXT: JUDITA KOVÁŘOVÁ
Když Steven Spielberg natáčel film Schindlerův seznam, strávil tři týdny v krakovské Kazimierzi, aby jeho záběry davových scén byly co nejautentičtější. Tato zachovalá židovská čtvrť je světovým unikátem.
Údolí gigantů
TEXT A FOTO: PETR ŘÍHA
Člověk se, nevím na základě čeho, považuje za pána tvorstva. Je dobře, že mu občas dá příroda dostatečně důrazně najevo, že je pouze její součástí, a k tomu ještě malinkou.
Maso z pralesa
TEXT A FOTO: MARTIN SMRČEK
Pohled na Angolu zdevastovanou občanskou válkou není nijak radostný. Existuje tu však místo, které zůstalo téměř nedotčené – provincie Cabinda. Pro přírodovědce je zdejší prales rájem.
Barbora Špotáková „Štěstí mi nosí král Jelimán”
PTALA SE: BARBORA LITEROVÁ
Je známá jako „zlatá dívka z Pekingu“. Barbora Špotáková. Na vyjmenování všech jejích úspěchů nemáme dost místa. Medaile z olympiády je zatím vrcholem její sportovní kariéry. V tuto chvíli ji čeká další důležitý závod v životě. Mistrovství světa v atletice v Berlíně. I kdyby ji tentokrát (nedej bože) její oštěp zradil, zaslouží si body za to, jak pohodově svůj úspěch zvládá.
Zabijáci v rouše beránčím
TEXT: MICHAL DVOŘÁK
Žraloci, divoké šelmy, chlupatí pavouci, všechna tato zvířata ve většině lidí vzbuzují úzkost a hrůzu. Po světě ale běhá, létá i plave celá řada tvorů, do nichž bychom nikdy neřekli, že mohou člověka během minuty zašlapat do země. Osamocený člověk je svými omezenými psychickými i fyzickými schopnostmi jeden z nejzranitelnějších tvorů na Zemi.
Jatka v přístavu
TEXT A FOTO: ZDENĚK MICKA
Svaly snědých přístavních dělníků se napínají k prasknutí. Přesto se jim stále nedaří vytáhnout z podpalubí dřevěné bárky asi třímetrového žraloka. Jednodušší práci mají muži, kteří vykládají větší rybářská plavidla. Jeřábem dopraví na břeh celý chladicí box o váze několika tun a tam mrtvé žraloky předají místním „řezníkům“.
Konec vlády žraloků
TEXT A FOTO: RICHARD JARONĚK
V Jižní Africe se strhl velký poprask. Konečně úřady polapily Inda, který nelegálně lovil tygří žraloky. Prý zabil dva, možná tři, a pokuta je ve výši několika milionů korun.
Španělský ementál
TEXT A FOTO: MICHAEL FOKT
O horské hřebeny Cantabrie, jedné ze čtyř severošpanělských provincií, se před více než tisícovkou let roztříštily i dobyvačné naděje arabských vojsk. Vápencové masivy jsou provrtané tisícovkami krasových jeskyní jako gigantický kus ementálu a když za odlivu ustoupí oceán, mohou se rybáři suchou nohou procházet po desítkách kilometrů obnaženého mořského dna.
Ve světle čelovky
TEXT: MYSHA KOŠŤÁLOVÁ, FOTO: PETR ZAJÍČEK
Cinkot nářadí drtícího vzdorující skálu, kapky vody tříštící se o ostré krápníky, studený vzduch a tma, prozářená jediným ostrým paprskem světla z čelovky. Bublání zlověstných podvodních toků, které dokážou nenadále zaplavit jeskyni a připravit speleology o život. V Moravském krasu to není minulost.