Klášterní noci
TEXT: Viktória Bajaníková, FOTO: Wei Liu
Do tmy se ozývají údery gongu a já pospíchám do třetího patra chrámu, kde začínají ranní modlitby. Holohlaví mniši přicházejí majestátním krokem, vždy se třikrát pokloní a sednou si nejblíže k pozlaceným sochám Buddhy. Čeká mě rychlokurz vnitřní očisty.
Soul je plný spěchajících lidí, nákupních center, obchodů amerických značek a reklam na plastické chirurgy. „Chtěla bys teď jít nakupovat?“ ptají se mě korejské kamarádky snad po tisící, a pokaždé jsou překvapeny, že odpovídám ne. Pro ně je normální trávit každý víkend v centru v Myeong-dong, nákupní mece Soulu, ale mě jako cizince zajímají i jiné aspekty korejské kultury.
JÁ JSEM TVŮJ MOZEK
Sun Myung Moon, který se narodil 25. února 1920 v Severní Koreji, se považuje za Mesiáše. Organizace byla založena roku 1954 v Soulu. Členové sekty jsou natolik oddaní svému duchovnímu vůdci, že se neváhají vzdát všeho. Rodiny, práce a majetku, který propadá sektě, který. Vše jim nahradí reverend Moon. Před dvěma roky probíhal na jednom z největších fotbalových stadionů v Jižní Koreji nezvyklý ritu ál, svým významem srovnatelný s křesťanským křtem.
IROVÉ DÁLNÉHO VÝCHODU
Po třinácti hodinách letu přes celý euroasijský kontinent se Boeing 747 německé Lufthansy konečně přiblížil k mořskému pobřeží. Stylizované letadélko, znázorňující na monitorech televizních obrazovek, rozmístěných v kabině letadla, průběh letu, míří od Šanghaje přes modrou plochu k tečce označené Mokpcho na jihozápadě Korejského poloostrova. Odtamtud se stáčí přímo k severu, k místům označeným Tedžon a Soul.
Tunel smrti
TEXT: MICHAL DVOŘÁK
Kdybych neměl bytelnou žlutou helmu, tak mám hlavu napadrť. V jednom kuse narážím do skalních výčnělků na stropě tunelu, které mi helmu co chvíli shazují na zem. Za ten zážitek to ale stojí – právě procházím pod nejstřeženější hranicí na světě.
Severní a Jižní Korea jsou fakticky stále ve válce. Tříletý korejský konflikt totiž skončil v roce 1953 pouhým příměřím. A podle toho také hranice mezi těmito dvěma státy vypadá. Na obou stranách demarkační linie se rozprostírá dva kilometry široká demilitarizovaná zóna (DMZ), kterou střeží půl druhého milionu severokorejských, jihokorejských a amerických vojáků. K demilitarizované zóně se v průběhu celé studené války upínaly pohledy celého světa, protože jestli někde hrozilo vypuknutí konfliktu, bylo to právě zde. A svět sem hledí i dnes. Ačkoliv se od padesátých let mnohé změnilo a některá místa DMZ na jižní straně připomínají spíše disneyland, tak mezi znepřátelenými sousedy to stále jiskří.
Když v březnu potopilo severokorejské torpédo jihokorejskou fregatu Čchonan, tak se celý poloostrov na chvilku zastavil. Přijde odveta? Bude válka? A pamětníci si okamžitě vzpomněli na hrůzostrašné okamžiky po nálezech infiltračních tunelů.
Příliš ostrá Korea
Text a foto Michal Dvořák
Zeptáte-li se na symbol korejské kuchyně zlých jazyků, řeknou vám, že je to pes. Zeptáte- li se však lidí s jazykem labužnickým, odpovědí vám, že samozřejmě kimči.
Krásné ženy beze jména
Byl jsem v Severní Koreji
ČCHONGHAKDONG; VES MODRÉHO JEŘÁBA
LÁSKA NA HEDVÁBÍ
Autor: Miloslav Stingl
Vůbec prvním mimoevropským státem, který jsem kdy měl možnost navštívit, byla Čína. A okouzlení touto nádhernou zemí a její fantastickou tisíciletou kulturou mě už nikdy neopustilo. Na
ŽENA, KTERÁ MÁ NA SVĚDOMÍ 115 LIDSKÝCH ŽIVOTŮ
TEXT: Jiří Janoš
Když se před novináři v korejském Soulu objeví občas na nějaké tiskové konferenci příjemnámladá žena (nyní 35letá) jménem Kim Hjon-hi, vždy to mezi účastníky vyvolá mimořádný rozruch.Tato žena si
KOREA - ROZDĚLENÁ ZEMĚ
Autor: André Vltchek
Demilitarizovaná zóna mezi Severní a Jižní Koreou je dnes "nejozbrojenějším" místem planety. Je 248 km dlouhá a odděluje chudý a bohatý svět. Korejská válka, jejímž výsledkem je rozdělení národa na dvě části, stála více než dva miliony lidských životů.