Plavání s tučňáky
TEXT A FOTO: KATEŘINA A MILOŠ MOTANI
Tučňáci v Africe?! Nechce se nám tomu jaksi věřit. Nakonec ale zjišťujeme, že kolonií tučňáků brýlových je v Jihoafrické republice víc. Pouze k jedné z nich se však člověk dostane skutečně velmi snadno.
Chile jako vyměněné
TEXT: JAN BURIAN
Písničkář Jan Burian se znovu vydal do Chile, kde před deseti lety točil filmové dokumenty pod názvem Chilské deníky. Tentokrát tu byl jako průvodce turistů. Některá místa důvěrně známé země málem nepoznal.
DRSNÁ krása
TEXT: ANTONÍN J. GRIMM
Skotsko nedalo světu jen říznou whisky nebo gentlemanskou hru zvanou golf. Těm, co tuto nádhernou zemi navštíví, nabídne také spoustu krásné přírody. Například v okolí jezera Loch Lomond.
Nabito energií
TEXT: BARBORA BARONOVÁ
Vydá-li se člověk Skotskem po vlastní ose, nenavštíví sice během svého putování všechny tradiční destilérky ani romantické ruiny hradů, ale dotkne se opravdového tajemství, skrývajícího se mezi travnatými pahorky a chomáči chlupatých highlandských krav, které ho ušlapou spíš, než davy turistů.
Brána do pekel
TEXT A FOTO: MICHAELA „MYSHA“ KOŠŤÁLOVÁ
„Nečekejte, že vám budu vnucovat něco lacině senzačního; bezhlavé rytíře nebo bílé paní,“ uslyšíte od kastelána hradu Houska na Kokořínsku. Na tomhle hradě nejsou k oživení prohlídky obligátní duchové potřeba.
Technika nás nespasí
TEXT A FOTO: MARKÉTA A MICHAEL FOKTOVI
Ondřej Neff je člověk s všestrannými zájmy. Jako jeden z předních českých autorů žánru sci-fi snad ani nemůže být jiný. Kromě vlastní rozsáhlé tvorby také upravuje pro dnešní čtenáře díla zakladatele žánru science fiction Julese Verna.
Svět strachu a naděje
TEXT: MICHAL DVOŘÁK
Kalendář je úžasná věc. Ukazuje nám, kdy máme propadat přehnané naději. Oslavujeme příchod nového roku, jako bychom vstupovali rovnou do rajské zahrady.
Vesnice troglodytů
TEXT A FOTO: ZDENĚK MICKA
Tisíce turistů míří do turecké Kapadocie, aby tu obdivovaly kostely vytesané do skal. Málokdo ale tuší, že i v sousedním Íránu lze nalézt podobnou bizarní scenérii.
Zázrak, nebo pohroma?
Text: Lenka Stránská
Kdyby se sešli botanik, kosmetička, lékař a ekolog a začali se bavit o významu eukalyptu (blahovičník kulatoplodý), pravděpodobně by se neshodli.
Nároční chovanci
Ptal se Michal Dvořák, foto archiv S. Gábrišové
V očích Simony Gábrišové jsou koaly úžasné osobnosti a každý den ji přesvědčují o své výjimečnosti. V některých zoo viděla kousavé, agresivní samce i protivné samičky, ale její koaly jsou fantastická zlatíčka.
Žravá koala
TEXT: MARTIN SMRČEK
Medvídek koala je jedním z nejoblíbenějších a nejmilovanějších tvorů, který s námi sdílí modrou planetu. Méně než sto let však stačilo k tomu, aby se z přísně chráněných zvířat stali obávaní škůdci.
Černý BARONET
TEXT: JAROSLAV MAREŠ, FOTO: WIKIMEDIA.ORG
Roberts se narodil roku 1682 ve Walesu a než se stal pirátem, strávil na moři mnoho let. Původně velel obchodnímu škuneru Princess, do něhož vložil veškeré své jmění.
Ostrovy pokladů
TEXT A FOTO: JAROSLAV MAREŠ
Nikdy nebudu moci odpřísáhnout, že nizozemský stříbrný půltolar z roku 1616, který držím v ruce, je z pokladu piráta Bartholomewa Robertse. Marcel je o tom však přesvědčený.
Thriller s kulovnicí
TEXT A FOTO: MAREK HAVLÍČEK A TEREZA TSCHÖPLOVÁ
Ten den nezačal dobře a postupem času byl stále horší a horší. Liják a zácpy nás ochromily ještě ve Rwandě a ani po příjezdu do Tanzanie to nebylo o mnoho lepší.
Na JAZZOVÉM pohřbu
Než přijde potopa
TEXT A FOTO: MARTIN MYKISKA
New Orleans říkají jeho obyvatelé Big Easy, což by šlo s určitou dávkou kunderovské invence přeložit jako Nesnesitelně lehké žití. Vzhledem k ležérnímu přístupu místních k životu je to přezdívka velmi výstižná.
Obezřetný LOVEC
Tropický soumrak se rychle snáší nad bažinu. Pečlivě pátráme po okolí dalekohledy. Pátráme po stopách jaguára... Opatrně pokračujeme v cestě podél břehu.
Skvrnitý přízrak
TEXT A FOTO: PETR BAMBOUSEK
Už dlouho jsem nezažil takovou tmu. Myslím tím opravdovou tmu. Nevidím ani svou ruku, kterou mám před obličejem. Je to zvláštní pocit. Noc v belizské jaguáří rezervaci Cockscomb je opravdu mysteriózní.