Ohnivá brána
TEXT A FOTO: KATARÍNA IŠKOVÁ, STANISLAV FILIPČÍK
Začátek sedmdesátých let, tým sovětských geologů hledající zásoby plynu a spalující turkmenská poušť. Když se při běžném průzkumném vrtu najednou propadá povrch země a na jeho místě se objevuje obrovský kráter, nikdo z přítomných netuší, že je právě svědkem vzniku jedné z největších turkmenských atrakcí pro nejméně čtyřicet příštích let.
Z obavy, že se bude unikající metan šířit do okolí a ohrozí obyvatele blízké vesnice, se vědci rozhodují kráter zapálit. Za normálních okolností plyn vyhoří během několika dní, v oblasti však leží zásoby zřejmě mnohem větší, než se kdokoliv odvažuje pomyslet. Místo si tak žije svým vlastním životem, oheň vyživovaný odněkud z hlubin země hoří dál a domácí dávají místu název Darvaza – Brána do pekla.
LEGENDA ACHAL-TEKÉ KŮŇ Z RÁJE
Do tiché noci se rozezněly struny gidžaků a tjudjuky, bachši spustil tesknou, vábivou píseň o svobodě a vol nosti, věrném přátelství, o věčnosti. Vítr ji odnášel daleko do otev řené stepi. Kolem ohně seděli turkmenští jezdci v plátěných rub áškách, na nohou vysoké boty, pod huňatými čepicemi se rýsovaly zimou a větrem zvrásněné, neholen é tváře.
Turkmeni bez Turkmenbašiho?
ZEMĚ JAKO Z DIVNÉ POHÁDKY
TROCHU SMUTNÉ KRÁLOVSTVÍ TÜRKMENBAŠI
CHIVA - ČEKÁNÍ NA MASOVÉHO TURISTU
Autor: Hynek Adámek
Chiva leží na kraji pouště. Je to velké město na kanále vedoucím z Amudarji a je v něm nádherná mešita. svědectví Makdisiho, 10. století - (jedna z prvních zpráv o Chivě) Chorezm