ikoktejl

Pavel Bohoněk
Tag: Pavel Bohoněk Nalezeno 1 výsledků.
Tag: Pavel Bohoněk Řazení

Pavel Bohoněk

Pavel Bohoněk

 

Dosažené úspěchy ve fotografických soutěžích:

 

2008 – PAF Tachov                       – cena dětského diváka

2008 – Brněnská žaba                   – 2. místo v kategorii – Slaná voda

2008 – Brněnská žaba                   – 1. místo v kategorii – Makro

2009 – Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou              – 2. místo

2009 – Brněnská žaba                   – 2. místo v kategorii – Makro

2009 – Brněnská žaba                   – 2. místo v kategorii – Sladká voda

2009 – Brněnská žaba                   – 2. místo v kategorii – Slaná voda

2009 – MFPF Slovensko                – 2. místo v kategorii – Barevná fotografie

2009 – MFPF Slovensko                – 3. místo v kategorii – Černobílá fotografie

2009 – HUGYCUP Indonesia Sulawesi                  – 2. místo v kategorii – Frogfish Photography

2009 – Mistrovství ČR ve fotografování v bazénu      – 1. místo

2009 – Fotografování v bazénu        – 1. místo v kategorii – Akt

2009 – Fotografování v bazénu        – 1. místo v kategorii – Volné téma

 

S potápěním jsem začal v roce 1980 v našich rybnících, v lomech a v přehradách. O exotických mořích se nám jen zdálo a hltali jsme, tehdy kupodivu dostupné, knihy Hanse Hasse a J. Y. Cousteaua. Fascinovaní barevným světem jsme snili svůj sen, že jednou… možná…

 

Fotografování se věnuji již od dětství, a tak bylo jen otázkou času, kdy se potápění a fotografie spojí do jednoho logického celku. První vodotěsné pouzdro, tehdy se říkalo kejs, jsem získal od Jeronýma Zapletala někdy v roce 1992. Myslím, že jej tenkrát prostě ke mně odložil, protože si sestrojil jiné – dokonalejší. Ale darovanému koni na zuby nehleď. Pouzdro bylo vyrobeno kombinací jakýchsi plastických hmot a soustav ozubených kol. Neustále se mlžilo, protože do něj trochu teklo. Fotoaparát Praktica se s tím celkem hrdinně vyrovnal, a tato sestava mi vydržela asi pět let. Vznikly tak moje první fotografie v Jugoslávii, převážně „koupajících“ se lidí, protože jsem neměl blesk, a po pravdě řečeno, nebyl jsem si jistý, zda by pouzdro sneslo větší hloubku než deset metrů.

Zároveň jsem se v této době už naplno věnoval své profesi kameramana a posléze režiséra televizních hudebních a dokumentárních pořadů. Od roku 1993 vlastním reklamní a PR agenturu. Občas si za filmovou kameru odskočím při práci na našich projektech, ale převládla vášeň a láska k podvodní fotografii, které věnuji skoro celý volný čas. Potápím se poměrně intenzivně. Ročně mám kolem 200 ponorů a to výhradně s fotoaparátem na krku. Ještě donedávna jsem tvrdil kamarádům, že je pro mne potápění pouze prostředek jak získat dobrou fotografii. To se ale změnilo v okamžiku, kdy jsem získal kvalifikaci divemastera a začal otevírat svět pod vodní hladinou dalším zájemcům, a to nejen o samotné potápění, ale i o podvodní fotografii. Miluji sladkou vodu pro její rozmanitost v jednotlivých ročních obdobích. Většina nejkrásnějších záběrů vzniká v hloubce do pěti metrů, kde svou úlohu plní denní světlo a kde se v létě zdržuje mnoho druhů ryb. Každý ponor je pro mne inspirací a přináší vždy něco nového. K tomu patří i notná dávka trpělivosti a pověstného štěstí, být ve správnou dobu na správném místě.

 

   Fotografická technika

V roce 2007 jsem přešel z kompaktu Olympus 5060 na zrcadlovku Sealux pro fotoaparát Canon D5 s blesky Canon, Sea&Sea a Ikelite. V současné době koketuji s blesky Subtronic, které mají nepřekonatelný úhel osvitu, a tak zřejmě rozšíří můj světelný park. Přes počáteční vychytávání much u Sealuxu, spočívajících převážně v kombinaci zapojení různých blesků, jsem s výsledkem spokojen. Objektivů využívám celou řadu, ale mezi moje favority patří 100mm makro, 15 a 20mm pevné sklo a univerzální 17–40mm širokoúhlý objektiv, který si beru pod vodu vždy, když přesně nevím, co mne tam čeká.

Při přechodu na zrcadlovku, jsem nejvíce řešil ztrátu Live View, který jsem automaticky používal u kompaktů. Představa, že pod vodou koukám do malého optického hledáčku a kroutím se u toho ve snaze dosáhnout nejlepší kompozice, byla pro mne nepředstavitelná. A právě v tento moment vyhrála firma Sealux, protože nabídla speciální, otočný hledáček GV 150, který v tu dobu neměl konkurenci a i přes jeho neuvěřitelnou cenu se investice vyplatila. Dnes bych se už ke koukání na displej v zadní stěně fotoaparátu nevrátil. Displej používám pouze ke kontrole histogramu. Naštěstí dnes tyto optické hledáčky dělá již několik firem a dají se namontovat na všechny známé typy podvodních pouzder.

www.potapeniproradost.cz

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group