Jižní Amerika
A TAJÍ SE TU DECH
Leonard Bernstein vytvořil dnes již klasický filmový muzikál West Side Story. Na pozadí srdceryvného příběhu skvěle popsal život Nuyoricans, zklamaných Portoričanů, kteří ve snaze splnit si americký sen emigrovali do Spojených států. Dnes žije mimo domovský ostrov téměř devět milionů potomků indiánů Taínů a Arawaků. Navštívit ostrov Bernarda a jeho sestry Marie, hrdinů Příběhu západní čtvrti, tak byl můj dlouhodobý cestovatelský sen.
Nejstarší v Americe
Kousek po kousku odkrývají archeologové v pouštní krajině kousek od pobřeží středního Peru město z kamene a hlíny. Rozbory uhlíku, provedené v USA na vzorcích organického materiálu z vykopávek, ukazují, že vzniklo téměř před pěti tisíci lety (2627–2100 před Kristem).
Ubrání se Galapágy?
„Na obzoru zem!“ zakřičel malý plavčík z vyhlídkového koše vysoko na stěžni. Námořníci se seběhli na palubu a dychtivě se dívali do husté mlhy, z které vyčnívala špička vulkánu osvíceného sluncem.
PATAGONIE: VICHR A LED
O celé tři metry se do středu jezera Lago Argentina každý den posune proslulý ledovec Perito Moreno. Je třicet kilometrů dlouhý a z jeho čela, vysokého šedesát metrů, se s ohlušujícím rachotem odlamují ledové věže a řítí se do jezera.
SKÁLA PLNÁ RUKOU
Jeskyně rukou – Cueva de las Manos – leží v odlehlém místě Patagonie. Archeologická lokalita se nachází zhruba v půli dvoudenní jízdy mezi dvěma argentinskými městečky – El Calafate a Perito Moreno.
Léčba pomocí woodoo
Již první pohled na haitskou metropoli Port-au-Prince jasně naznačí, že jde o zcela jiný svět.
Přání svěřte Ekekovi
Z okének džípu trčí svazky dolarových bankovek a kolem se vine kouř myrty. Indiánský kouzelník s amulety na krku, v čapce na uši a se zářícíma očima píše svým kadidlem tajuplné znaky.
Kámen bohů
„Pane, kupte jadeit! Náhrdelník nebo náramek pro manželku – zaručeně pravý. Nádherný suvenýr z posvátného kamene starých Mayů.“ Přes ruku prodavači visely šnůry náramků a náhrdelníků z nazelenalého kamene. „Ta cena je jenom pro vás.“
Zachrání se dinosauří stopy?
Tři kilometry za bolivijským městem Sucre v cementovém lomu Cal Orco společnosti Fabrica Nacional de Cementos se nachází největší naleziště dinosauřích stop na světě.
Ráj pirátů z Karibiku
Co na Britských Panenských ostrovech opravdu zůstalo Britům, přestože jsou v této bývalé britské kolonii stále formálními vládci? Chtělo by se odpovědět nejspíš: oči pro pláč.
Zachraňovali jsme Ocelota
Motorová pila se s jekotem zakousla do mohutného kmenu. Padající pralesní obr trhá soustavu lián a drtí nižší stromy a porost pod sebou. Živočichy, kteří neuprchli, zahubí plameny.
Mechaničtí hrdinové
Hrdina kubánské revoluce Che Guevara léta opečovával svůj chevrolet. Fidelův nejoblíbenější vůz byl oldsmobil, byť po převzetí moci třetího ledna roku 1959 vjel do Havany na otevřeném jeepu willis. To až v osmdesátých letech minulého století přesedlal do neprůstřelného mercedesu 560s s tmavými skly a řidičem, který nosí černé brýle a ještě černější oblek. Napsal a vyfotografoval Petr Tůma, časopis ESQUIRE
Iluze za 35 milionů
Třicet pět milionů amerických dolarů stál projekt, který plní údajně jeden z největších snů lidí. Podle průzkumu BBC je jím plavání s delfíny. Nejnovější atrakce severního pobřeží Dominikánské republiky – Ocean World Adventure Park – ale neplní jen tohle přání. Napsala a vyfotografovala Denisa Santos
Zatím tu fouká Xocomil
Desítky vulkanických kuželů se tyčí z hornaté vysočiny, která tvoří celou jižní část Guatemaly. Vulkánů je v této zemi evidováno třicet šest, z toho jsou čtyři činné a sedm spících. Guatemala je totiž součástí takzvaného ohnivého kruhu Pacifiku. Napsal a vyfotografoval Michal Černý
JAK SE HÝŘÍ V RIU
Obyvatelé Rio de Janeira prý začnou pracovat, až Kristus Vykupitel tleskne. Už z tohoto přísloví je jasné, že kdo toto velkoměsto navštíví, byť i pracovně, těší se ve valné míře na zábavu. Mimochodem, hora Corcovado, kde se světoznámá socha nachází, každého návštěvníka uvítá výhledem na úžasné panorama Ria, jež se po setmění mění v jeden velký lunapark. Napsala a vyfotografovala Ludmila Veselá
Přístav plný rumu
Portoriko vloni navštívilo pouze čtyřicet Čechů. Zčásti za to možná může vízová povinnost s touto pomyslnou jedenapadesátou hvězdičkou na vlajce USA, ale spíše jde o to, že tento karibský ostrov je vedle Kuby a Dominikánské republiky jakoby ve stínu zájmu cestovních kanceláří. Napsal a vyfotografoval Antonín J. Grimm
Jedenáct let poté
Ostrůvek Montserrat nebyl nikdy v Karibiku turistickým lákadlem. Přitahoval snad jen zajímavou přírodou, klidem a později i vcelku liberálními podmínkami pro investice a nákup nemovitostí. Až do července 1995. Tehdy vybuchla sopka Soufri`ere a život všech ostrovanů se rázem a natrvalo změnil. Napsal a vyfotografoval Pavel Fochler
Samá zlá znamení
Napsal a vyfotografoval Mnislav Zelený Pozoruji, jak průtrž mračen bičuje střechu nově natřené katedrály a dláždění náměstí Bolívara. „Tak tomuhle tady říkáte suché období, Gerte?“ Náš příznivec, u kterého jako pokaždé v uplynulých pěti letech začínají a končí naše výpravy na venezuelskou řeku Río Caura, se jen usměje. Ví, že sem přijedeme za každé situace. Naše vazby na indiány Yek’wana z osady Wukuyadinňa jsou totiž příliš silné.
„Možná nastává konec jejich kultury,“ říká o amazonských indiánech etnograf Mnislav Zelený
Ptala se Dagmar Cestrová, vyfotografoval Marek Wágner
Třicet pět let znám Amazonii,“ uvádí Mnislav Zelený a je zřejmě jediným Čechem, který něco takového opravdu může prohlásit. Od roku 1969 zde každý rok tráví nejméně tři měsíce a ostatní čas pak věnuje zpracovávání poznatků a přípravě na další studijní cestu. Podařilo se mu navázat s amazonskými indiány výjimečné kontakty. Ti jsou v současné době mnohdy jediní, kdo rozhoduje o způsobu a pravidlech života na jejich území i o tom, kdo na ně smí vstoupit. Není to tak dlouho, co Raoni, náčelník brazilského kmene Txucahameo z centrální Amazonie v povodí Rio Xingu, dokonce zabil čtrnáct dřevorubců, kteří na chráněném indiánském území káceli dřevo a odmítali odejít.
Metropole, kudy chodí strach
Napsal Martin Princ, foto Martin Princ a archiv La Prensa Gráfica Jedno tělo bylo nalezeno pod mostem Carías. Údajně se jedná o Josého Gerarda Castilla, čtyřicet pět let. Jak zemřel, objasní ohledání a pitva. Další dvě těla byla nalezena v chudinské čtvrti na okraji města. Prozatím se ví jen, že byli zabiti revolverem pravděpodobně ráže 22 milimetrů. Tito mrtví jsou jen letmým připomenutím toho, co se událo předešlé noci. Nacházíme se v hlavním městě Hondurasu Tegucigalpě.