MOSAMBIK - RÁJ I PEKLO V JEDNÉ ZEMI
Autor: Jakub Kasl
Motyka, samopal a pěticípá hvězda - symboly na státním znaku Mosambiku. V osmdesátých letech jsme hlásali pevnou podporu jeho marxistické vládě, ta však - zdá se - zemi přivedla na mizinu. Politicko-ekonomický marasmus podnítil občanskou válku a v roce 1992 Mosambik spadl na dno světové ekonomiky, stal se nejchudším státem světa.
MOCNÍ POSLEDNÍHO STOLETÍ
Autor: Jaroslav Haidler
Poslední století končícího milénia poznamenaly životní osudy světových politiků, z nichž celá řada se svým způsobem přičinila o jeho dramatický průběh. Žádné z předcházejících století se nemůže pochlubit tolika jedinci usilujícími o světovou nadvládu.
NÁVRAT BOBRA EVROPSKÉHO
Autor: Jaroslav Haidler
Nevím, proč si Jaroslav Foglar vybral bobra - lépe řečeno jeho zdrobnělinu "bobříka" - pro označení získané dovednosti chlapců z Rikitanovy družiny, ale je v tom jistá symbolika. Bobr je totiž skutečně velmi dovedné zvíře.
NA PRÉRIÍCH A V PRALESÍCH - BOJOVNÍCI A MILENCI
Autor: Miloslav Stingl
Mnozí věřili, že na konci 2. tisíciletí Indiáni zcela vymřou. Právě v těchto dnech však poprvé začínáme psát v našich datech dvojku. A Indiáni? Indiáni žijí dál. A stále jsou to právě oni, kteří ze všech exotických mimoevropských národů vzbuzují největší pozornost mladých i dospělých.
ČISTÝ BOJ S PŘÍRODOU A BOJ S ČASEM PROŽÍVÁ NA SVÝCH EXPEDICÍCH POLÁRNÍK MIROSLAV JAKEŠ
Autor: Rostislav Sarvaš
Na stole leží revolver, satelitní mobil (dá se jím volat i ze severního pólu) a navigační přístroj GPS. Proti mně sedí muž, který nezapadá do mé původní představy: nevedu rozhovor s drsným horalem se sebevědomým úsměvem, ale téměř s plachým a jemným mužem.
MAJÁKY NA VRCHOLCÍCH HOR
Autor: Jakub Štýbr
Jako na výběžcích pevniny stojí majáky, které vysílají světelné signály lodím plujícím podél pobřeží, tak na našich kopcích stojí věže. I ty vysílají do okolí signály. Signály televizních programů,
STOPY DINOSAURŮ
Autor: Jaroslav Mareš
Sto čtyřicet milionů let ovládali dinosauři suverénně naši planetu. Dnes si ji podmaňují znovu. Celý svět s úžasem vnímá nové poznatky o nich. Jejich historie se stává jednou z nejnapínavějších detektivek, jakou kdy příroda sepsala a kterou jsme ještě zdaleka nedočetli do konce.
POSVÁTNÁ MÍSTA: MOJŽÍŠOVA HORA
Autor: Vladimír Kroc
"Pročež vyskakujete, hory pahrbkovaté? Na této hoře zalíbilo se Bohu přebývati, jistě žeť na ní Hospodin na věky přebývati bude." - Jedním z míst, kterému jsou připisována tato starozákonní slova,
POHLEDY ZPÁTKY XXIII. - Zeměměřiči v přestrojení
Autor: Michal Novotný
Napoprvé se Nain Singh do Tibetu ještě nedostal. Podezřívavý úředník ho vrátil z hranic zpět a Singhovi nepomohlo ani přestrojení za koňského handlíře. Napodruhé, když se vydával za obchodníka s kořením z Ladakhu a do čepice si připevnil falešný cop, to už vyšlo.
VÝSTAVNÍ SÍNĚ KŘOVÁKŮ
Autor: Jan Blažíček
Každý africký národ měl a má svůj druh hudby, své tance, pohádky i báje. Ale žádný neměl tak dokonalé malířské nadání, aby dokázal konkurovat lovcům, kteří dodnes žijí na úrovni lidí z doby kamenné - Křovákům.
V RÁJI LIDOJEDŮ
Autor: Tomáš Petr
"Další vesnice je vzdálená tři dny. Vy půjdete týden," odhaduje Paulus naše možnosti. "Před námi je krásná cesta, ale zítra... stačí jeden krok vedle, a jdeš k bohu!" Šlapeme páchnoucím bahnem papuánského pralesa, klopýtáme přes kořeny, balancujeme na kluzkých lávkách nad stržemi a brodíme se řekami.
TRADICE, NEBO ATRAKCE? - BUDDHISTICKÝ FESTIVAL V "INDICKÉM TIBETU"
Autor: Jan Schlindenbuch
Dunění bubnů a řinčení cimbálů sílí. Vše je připraveno pro veliký nástup. Zjevuje se On - Mahákála! Má velikou, až děsivě červenou masku. Je to ochránce všech Buddhů. Jedna z nejdůležitějších postav tibetského buddhismu.
DOLŮ PO ŘECE BENI
Autor: Martin Mykiska
Elegánek ve slamáčku a bílé košili, seňor Jézus Martín je typický kreol z bolivijského hlavního města La Pazu. Narodil se a vyrůstal sice ve Španělsku, ale když v dospělosti zjistil, že v Evropě "je pořád strašná nuda", vybral všechny úspory a odebral se trochu pobavit do Jižní Ameriky.