Líbánky mezi divochy
TEXT: LENKA STRÁNSKÁ, FOTO: archiv MIROSLAVA ŠKULINY
V roce 1927 se uskutečnil první let přes Atlantik, T. G. Masaryk se potřetí stal prezidentem Československa a mladý Stanislav Škulina poprvé vyrazil poznávat velký svět...
Město hmyzu
TEXT: IRENA PÁLENÍČKOVÁ, FOTO: JIŘÍ PÁLENÍČEK
Pokud si myslíte, že entomologické muzeum jsou jen sály plné vitrín s přišpendlenými brouky, pak vám francouzské Micropolis vyrazí dech.
Samba, koně, čarodějnice
Magda v dlouhé fialové sukni křepčí ve víru bubnů pod viaduktem, stejně jako kobyla, kterou drží za uzdu. Až policie zastaví dopravu, vyhoupne se do sedla.
Hrobky jako hotely
TEXT: LUKÁŠ KLEGA, MICHAL DVOŘÁK
Na jedné straně křišťálové lustry, klimatizace a zahrada s vodotryskem, na druhé straně pak děti, hrající si na schovávanou v otevřených hrobech. Takové jsou kontrasty dvou největších hřbitovů v Manile na Filipínách. Manila je obří asijské velkoměsto přeplněné lidmi, vozidly, smogem, zápachem a hlukem.
Ostrov věčného jasu
TEXT: MICHAL DVOŘÁK, FOTO: SHUTTERSTOCK
Je s podivem, že tento klenot Atlantiku, vzdálený od afrických břehů necelých šest set a od Lisabonu asi tisíc kilometrů, zůstával Evropanům lhostejný celý středověk. Madeiru přitom znali už někteří antičtí autoři, kteří o ní psali jako o Purpurovém ostrovu.
Nový rok je tu
Nejdůležitějším dnem ve vietnamském kalendáři je Tet Nguyen Dan čili Svátek prvního dne. Oznamuje příchod lunárního nového roku, ale má daleko hlubší rozměr než naše silvestrovské burácení. Je to doba, kdy se uctívají duchové předků, vše zlé se smaže a dluhy se zaplatí. Svátek se zpravidla slaví mezi 19. lednem a 20. únorem západního kalendáře.
Sníh jako labutěnka
Africký trpaslík
TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ
Ty jsi ještě nikdy nebyl v Banjulu? Tak taková otázka překvapí, protože Banjul opravdu nepatří k nejnavštěvovanějším místům světa. Ale v západoafrické Gambii mají jiný názor.
Nikdy nedobytá pevnost
Rostliny nad zlato
TEXT: LENKA STRÁNSKÁ, FOTO: SHUTTERSTOCK
Alexandra Selkirka, který se stal literárním předobrazem Robinsona Crusoe, vysadili na jednom z ostrovů souostroví Juana Fernándeze, ležícím v Pacifiku naproti Chile, zřejmě za trest. Zůstal zde přesně čtyři roky a čtyři měsíce.
Ovčácká dieta
Češi jsou milovníci života
PTAL SE: MICHAL DVOŘÁK
Poláci nás mají rádi. Ať už jsem v Polsku hovořil s mladými či starými, každý se při zmínce o České republice rozzářil. „Jste především národ s fascinující kulturou. Dokázali jste si vytvořit kulturu jako antidepresivum,“ říká Mariusz Szczygieł, polský novinář, spisovatel a velký čechofil. Na druhé straně nás prý mnoho Poláků vnímá jako vyčuránky, kteří se snaží na všem vydělat.
Na druhém břehu
Lenin, vodka, autostop
TEXT A FOTO: KATEŘINA MANDULOVÁ
Jak se nejsnadněji dostat z Třebíče do Vladivostoku? Samozřejmě stopem. Volím nejkratší trasu, kterou létají letadla, a doufám, že se tam nějak protluču. Ve Varšavě poznávám lavičku, kde jsem kdysi probděla noc. V Rize posouvám hodinky poprvé o hodinu napřed. Když se ptám, kudy do Moskvy, kdosi mávne ledabyle rukou směrem k východu.
Poslední rozkoš monarchů
TEXT: PETRA JEŽKOVÁ
Miliony malých motýlů každoročně opustí na konci léta Kanadu a USA, aby našly dočasné útočiště v Mexiku nebo na Kubě. Pět tisíc kilometrů dlouhá cesta monarchů je jedním z fascinujících příběhů boje – v tomto případě spíše letu – o přežití
Válka barev
TEXT A FOTO: TOMÁŠ SVOBODA
Každý rok se na jeden den změní posvátné město Váránasí v ohromné bojiště. Jedinou povolenou zbraní v této bitvě jsou však barvy. Nehledí se přitom ani na tradiční kastovní systém. Budete-li v Indii v první polovině měsíce března, tak si rozhodně nenechte ujít slavnost Holi neboli svátek barev.
Ostrovy zelených draků
TEXT A FOTO: MICHAEL FOKT
Po vzoru vznešených královen se i Evropa zdobí náhrdelníkem tvořeným krásnými tropickými ostrovy. Jedním z těchto drahokamů je i Guadeloupe, který svým tvarem připomíná motýla s rozevřenými křídly. Při příletu na Guadeloupe vás čeká přistání na pravém křídle „motýla“. Právě tam se totiž nachází mezinárodní letiště. Ačkoli je tento ostrov asi o třetinu menší než druhý z hlavních ostrovů, Basse-Terre, dostal do vínku jméno Velká země (Grande-Terre).
Ztracené město "zet"
TEXT A FOTO: JAN R. HRDINA
Existovala v srdci Brazílie vyspělá civilizace? Skrývá pohoří Roncador pozůstatky záhadného města známého pod šifrou „Z“? A střeží jeho podzemní vstupy tajemní morçegos?