Mínojské stopy
TEXT A FOTO: MICHAL MAŠEK
Pojďte s námi nahlédnout do tajemství ostrova bájného Mínotaura, poodhrnout závoj historie místních nalezišť a projít se časem do pionýrských dob archeologických objevů.
Chrám voyaerů
TEXT A FOTO: IVAN BREZINA (MAGAZÍN MAXIM)
Když se řekne Indie, vybaví si většina z nás asketické svaté muže, kteří se při hledání osvícení zřekli všech světských radovánek. Jenže Indie je zemí paradoxů.
Na konci světa
Text: Jitka Horčicová (Svět ženy), foto: Shutterstock
Skvělé počasí, nádherné moře, hedvábně písčité pláže a unikátní památky, to je Algarve. Nejjižnější část dnešního Portugalska pojmenovali kdysi maurští dobyvatelé Západu.
Hadí šílenství
TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ
Máte rádi hady? Dáváte si je rádi za krk nebo do kapsy, případně se s nimi rádi mazlíte? Pokud si odpovíte kladně, určitě nemůžete vynechat cestu do zapadlé italské vesničky Cocullo.
Lovci vraků
TEXT: MARTIN KRSEK
Ranní slunce proniká skrz větve smrků a první paprsky osvětlují místo posledního odpočinku, dá se říct, že jsme na hřbitově, ale toto pohřebiště není určeno lidským bytostem.
Divoký poklad
TEXT A FOTO: MICHAEL FOKT
V zimě tu dokáže napadnout přes metr sněhu, zatímco v létě rtuť teploměru snadno atakuje i pětatřicetistupňovou hranici. Česká Sibiř. Pro poslední z divokých koní je tohle místo nefalšovaným rájem na zemi.
Masakr omylem
TEXT: IRENA PÁLENÍČKOVÁ, FOTO: JIŘÍ PÁLENÍČEK
Desátý červen by mohl být hezkým letním dnem. Jsou ale místa, kde by se lidé do tohoto dne raději nikdy neprobudili. Oradour -sur-Glane je jedním z nich.
Z kralovství přírody
ZDROJ: BBC WILDLIFE MAGAZINE A NATURAL HISTORY MUSEUM
Každý rok se fotografové utkají na nejprestižnějším kolbišti, které fotografie přírody nabízí. Řeč je o soutěži Wildlife Photographer of the Year. Představujeme několik snímků, které zabodovaly minulý rok.
Barevná pustina
TEXT A FOTO: KATEŘINA A MILOŠ MOTANI
Divoký západ nás uchvátil. Svými nekonečnými dálkami, svými až neuvěřitelnými tvary, pestrostí krajiny i těmi nejpůsobivějšími barvami. Návštěva Ameriky změnila úplně náš život.
Císař a kat
Úsvit kovářů
TEXT: MARTIN DLOUHÝ, FOTO: MAREK WÁGNER, MARTIN DLOUHÝ
Zřícenina Helfštýna je impozantni. V celé evropě najdete jen několik hradů, které tuto moravskou pevnost předčí rozlohou. Žádný jiný hrad na světě však nestřeží Tyrannosaurus rex!
ZLATO nesmrdí
TEXT: MICHAL DVOŘÁK
Zlato je jednou z nejlepších investic. Střádají ho lidé i státy. Svůj zlatý poklad má i Česká republika, celkem 13 tun zlata, které tvoří součást našich devizových rezerv.
Navoněná mršina
TEXT A FOTO: JURA NAMAK
Dubaj je na první pohled fantastické místo. Z nejvyšší stavby planety můžete hledět na nejmohutnější fontánu na Zemi nebo na umělé ostrovy ve tvaru palem, které jsou vidět až z vesmíru.
Na tenkém ledě
TEXT: MICHAL DVOŘÁK, FOTO: PAVEL BLAŽEK
Jsou chvíle, kdy zpropadený Bajkal burácí, led nadskakuje a puká a stan se prohýbá pod náporem vichru. Druhý den je ale zamrzlé jezero opět nejkrásnějším a nejpohodovějším koutem planety a nic nenasvědčuje tomu, že jste se v noci klepali strachem o život. Bajkal je jezerem rekordů.
Opičí hory
TEXT A FOTO: PETR SLAVÍK
S vlající zlatou hřívou a vyceněnými tesáky vypadají samci dželad hrozivě. Vyrážejí do boje, aby zahnali protivníka a získali srdce své vyvolené, nebo spíše vyvolených.
30 let pod Annapurnou
Text: Michal Thoma, foto: Zdeněk a Michal Thomovi
Žijeme v překotné době. Místa, stejná po staletí, se během pár let mění k nepoznání. Fotografie pořízené původně jako svědectví o životě kdesi v divoké pustině se rychle stávají připomínkou dávných časů, které odnesla postupující civilizace. Pak už lze jen srovnávat.
Planina, na níž se v roce 1979 odehrávala slavnost Bate a která dlouhá léta sloužila manangským dětem jako přirozené hřiště, je dnes zastavěná výstavnými hotely, které co do komfortu nemají jinde v Himálaji konkurenci. Doněkolikapatrových moderních staveb investovali úspěšní manangští podnikatelé svůj kapitál.