Dotazník pro Michala Jona
Michal Jon je dlouholetým partnerem Lucie Kovaříkové, se kterou sdílí vášeň k cyklocestování.
Když loutky obživnou
Text Michal Dvořák, foto Marek Wágner
Pravděpodobně jste v divadle už někdy zažili tu elektrizující atmosféru, kdy je publikum s herci jedno tělo, dýchá s nimi, reaguje na každý jejich pohyb a tleská jak zběsilé. Ale stalo se vám to někdy u maňáskového divadla?
Čarokrásná Krabí mlhovina
text Michal Dvořák, foto www.chandra.harvard.edu
Systém Krabí mlhoviny pohání rychle rotující a vysoce magnetizovaná neutronová hvězda (bílý bod uprostřed obrázku). Rotace spolu se silným magnetickým polem vytvářejí velmi intenzivní elektromagnetické pole.
Islandská bašta
Text Jana Vaňátková
Hlavním zdrojem obživy Islanďanů byl odjakživa rybolov a dary moře tvoří základ jejich jídelníčku dodnes. Atlantský oceán je v těchto místech téměř panensky čistý, takže zdejší úlovky bez obsahu těžkých kovů a jiných škodlivin patří mezi nejkvalitnější a nejzdravější na světě.
Když se dělá brousek
Text Alena Martinková a Jan Marek, foto Alena Martinková a Zuzana Pěkná
Že brousek v éře elektrických sekaček patří do historie? Vysvětlujte to třeba těm, kdo kosí louky v chráněných oblastech. Na vzácné druhy rostlin se musí pěkně postaru, s kosou, a tím pádem i s brouskem.
Okem sem, okem tam
Text a foto Michael Fokt
Pro nezúčastněného pozorovatele je chameleon snad tou nejbizarnější sbírkou různých podivností, jaké mohla příroda dlouhodobou evolucí vytvořit. Zdá se, že se už od dob konce dinosaurů bavila postupným přidáváním dalších kuriozit do utváření těla těchto zvláštních ještěrů.
Kde přebývá múza
Text a foto Václav Sojka
České Švýcarsko je krajina velmi členitá, plná bezedných roklí, do nebe čnících skalních věží a masivů. Plná monumentů. Jsou tu desítky skalních bran, z nich nejznámější je Pravčická brána, která je největší pískovcovou skalní branou Evropy.
Doutníky balené načerno
Text a foto Jan Langer
Nedávné rozhodnutí havanské vlády umožňuje zemědělským družstvům a drobným rolníkům odkoupit státní půdu do soukromého vlastnictví. Reforma má motivovat zemědělce ke zvýšení produkce tabáku na export.
Tajemný Teotihuacán
Text a foto Jaroslav Mareš
Ve své době patřil Teotihuacán k největším městům světa. Jeho historie byla delší než dějiny starého Říma. Známe z ní však jen pramálo. Kolem roku 800 zde náhle život ustal a obyvatelé tohoto zázračného města zmizeli, jako by se pod nimi země slehla.
Chrám ukrytý v lesích Shaoshi
Text a foto Kamil Souček
V čínské historii existovalo více klášterů jménem Šaolin. Dokonce i jiné asijské státy měly nebo mají klášter podobného názvu. Ten pravý Šaolin se však podle současných čínských autorit na bojové umění nachází na úpatí hory Shaoshi v provincii Che-nan, přibližně osm set kilometrů jihozápadně od hlavního města Pekingu.
Bojovní mniši bez příkras
Text a foto Tomáš Hájek
Jedni o nich tvrdí, že jsou to cvičené opice, kterým jde hlavně o velký byznys. Pro mnohé jsou naopak jejich výkony zážitkem s nádechem tajemna a exotiky.
Křičet není třeba
Text a foto Dagmar Cestrová
„Ticho“ – slyšeli jsme všichni zašeptané slovo. Kluk, který ho pronesl, stál uprostřed jeviště o mnoho řad kamenných sedadel níž a nechtěl věřit vlastním uším: funguje to! I po devatenácti stoletích!
Abychom se nerozsypali
Text a foto Michael Fokt
Celé naše tělo je složené z miliard buněk různých typů, které tvoří jednotlivé orgány jako kostky stavebnice. Abychom se nerozsypali na chaotickou hromadu základních kostiček, musejí u sebe jednotlivé buňky držet podobně jako díly domečku z lega.
Tělo jako stroj
Text a foto Michael Fokt
Lidské tělo si lze představit jako dokonalý stroj. Při svém provozu využívá stejné fyzikální zákonitosti a důmyslné vynálezy, které umožnily rozvoj lidské civilizace.
Morče? Chutná jako králík říká profesor s řádem od španělského krále
Text Martin Rychlík, týdeník EURO, foto Martin Pinkas, týdeník EURO
Větší autoritu na Latinskou Ameriku v Česku nenajdete, byť by to vlídný profesor Josef Opatrný sám nikdy nepřiznal. Naštěstí to o něm vědí jiní. Od španělského krále obdržel před pěti lety Řád Isabely Katolické.
Neodolatelné peklo
Text a foto Jiří Kolbaba
Když se řekne Brazílie, člověka hned mimoděk napadne – karneval. Brazílie má unikátních symbolů mnoho, ale tradice každoročních strhujících masopustních karnevalů s divokými rytmy samby je snad ještě známější, než ohromná socha žehnajícího Krista na hoře Corcovado v kouzelném Riu de Janeiro, světově uznávaní fotbalisté, silná brazilská káva nebo polonazí a čokoládově hnědí cariocas na pláži Copacabana.