Vznešení dříči ze severu
Text Jitka Mikešová a foto Linda Degerth
Z mlhy a drobného deště se pomalu začaly vynořovat nejasné siluety. Stály nehnutě jako načechrané šedobílé sochy a působily tak vznešeným dojmem, že člověku v tu chvíli ani nevadilo, že je vidí potupně zavřené v ohradě a ne volně se potulující tajgou Laponska.
Žhavá historie Měsíce
Text Michal Dvořák
Měsíc, odvěký společník naší planety, zůstává pro astronomy už tisíce let záhadou. A to i přesto, že jej máme prakticky na dosah a lidé na jeho povrhu stanuli už šestkrát.
Za člověkem do muzea
Text a foto Michael Fokt
Budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze skrývá překvapivou zajímavost – muzeum, kde se návštěvníci mohou poučit o člověku po kulturní i biologické stránce.
Příliš ostrá Korea
Text a foto Michal Dvořák
Zeptáte-li se na symbol korejské kuchyně zlých jazyků, řeknou vám, že je to pes. Zeptáte- li se však lidí s jazykem labužnickým, odpovědí vám, že samozřejmě kimči.
Není banán jako banán
Text a foto Libor Kunte, ilustrace Dalibor Nesnídal
Není banán jako banán, a tím pádem není banánovník jako banánovník. A jaké že jsou v tom rozdíly? Banán je správně vžitý pojem pro tu část, kterou jíme – tedy pro plod rostliny rodu banánovník.
Kočičí život v Tanzanii
Text a foto Ilona Füzéková
Když se v Tanzanii někoho zeptáte na jeho původ, většinou se diví. Tanzanie je jedna z mála afrických zemí, kde to pro lidi není podstatné. Přesto tu žije někdo, pro koho je velmi důležité, v jaké rodině se narodil.
Mazlíci z nebes i pekla
Text a foto Michal Dvořák
Lidem se nikdy nepodařilo zcela si kočky podmanit. Tyto krásné šelmy si v sobě stále uchovávají hrdost, individualitu a nějaké dávné tajemství, což věčně rozpolceného a nevyrovnaného člověka dráždí.
V poušti s pláštěnkou
Text a foto Kateřina a Miloš Motani
Poušť, to není jen vyprahlé pískoviště bez života, jak její podoba vytane asi každému v mysli. I tady občas prší. A pak se začnou dít věci... Člověk si většinou představí poušť jako naprostou pustinu, nikde nic a nikde nikdo.
Historie v záři luceren
Text a foto Aleš Horáček
Když se setmí, lucerny ozáří mohutné hradby starého opevnění, výletní lodě odvezou mraky turistů a kamenná dlažba osiří, objeví se Dubrovník. Už ne ten, kde dav klopýtá za průvodcem a okupuje kdejakou památku.
Svědectví dávného krveprolití
Text a foto Miroslav Bárta
Wádí Súra (v překladu Údolí obrazů) tvoří několik jeskyních převisů vyzdobených prehistorickými malbami.
Tajemství Jeskyně plavců poodhalil až egyptolog Miroslav Bárta
Text Martin Rychlík, týdeník EURO, foto Martin Pinkas týdeník EURO a archiv Miroslava Bárty
Pyramidy, mumie a hieroglyfy. Tak si většina lidí představuje egyptologii, obor, v němž čeští vědci vynikají. Docent Miroslav Bárta (vpravo) ji ale pojímá šířeji.
Magická Roraima
Text Ivana Kajzrlíková, foto Rudolf Mikoviny
Posvátná stolová hora Roraima je s nadmořskou výškou 2810 metrů nejvyšší horou venezuelské Grand Sabany.
Podivné pralesní potvory
Text a foto Radana Dungelová, ilustrace Jan Dungel
Larva nočního motýla (Megalopyge sp.) nezapadá do typického obrázku motýlích larev. Je pokryta dlouhou hedvábnou „srstí“ a postrádá jakékoli znaky varující před nebezpečím.
Džunglí za domorodými Bunongy
Text Jiří Marek
Východokambodžské provincie Ratanakiri a Mondulkiri jsou domovem domorodé menšiny Čunčietů (Chunchiet). Pod označením Čunčietové se skrývá etnicky různorodá skupina mnoha kmenů hovořících jazyky zcela odlišnými od khmerštiny.
Zemí lidí vděčných za úsměv
Text a foto Jiří Marek
Vzpomínám na oči dívky stojící ve dveřích chatrče ve východní Kambodži. Vzpomínám na oči dívky hledící z fotografie na zdi phnompenhského vězení S-21 Tuol Sleng.
Jak se hledá pramatka
text Lenka Stránská, ilustrace Dalibor Nesnídal
Naši předkové nám zanechali odkaz v podobě genetické výbavy, z jejíchž některých částí lze vyčíst historii rodu tisíce let zpět. Tajemství ukrytá v těchto odkazech předků pak umožnily odhalit nedávné poznatky molekulární genetiky.
Krása zrozená z hlubin
Text a foto František Štaud
Při prvním pohledu působí Island jako poušť v oceánu. Jako monochromatická placka černého čediče a bílých ledovců, země sněhu, popela a lávových polí.
Setkání s tajemnou amazonkou
Text Jan Turek
Rád bych vyprávěl příběh o svém setkání s amazonkou, se ženou, která zemřela již před čtyřmi a půl tisícem let. Ačkoliv neznám její jméno ani podobu, měl jsem možnost nahlédnout alespoň do skromných pozůstatků jejího světa tak, jak byl zakonzervován v její hrobce.
Na počátku vládla žena
text Vička Gančeva, ilustrace Dalibor Nesnídal
Amazonky nejsou jen postavy z říše bájí. Byly doby, kdy měly velké říše a silnou armádu, před níž se třásla vojska po zuby ozbrojených mužů.
Ledová cesta lemovaná smrtí
Text Michal Dvořák
Před sto lety obletěla svět fantastická zpráva: Severní pól konečně dobyt! Nemožné se stalo skutečností! Krátce potom se ale rozhořela naprosto nedůstojná pře o to, kdo na pólu stanul první.