V palbě samopalů
Ptala se Ludmila Veselá, foto archiv R. Mikoláše
Mezi místa, která učarovala zpravodaji Českého rozhlasu Robertu Mikolášovi (můžeme ho slyšet na Radiožurnálu), patří v Číně pouště a polopouště autonomní oblasti Vnitřního Mongolska, v Chuejské autonomní oblasti Ning Sia chrám na hoře Sien-jen-s´ a v Tibetu pak klášter Samjä.
Mapučové na válečné stezce
TEXT: MARTIN MYKISKA
K Chile se váže heroická historie střetů jihoamerických domorodců s bílými kolonisty. Ti narazili na mapučské šípy v nebojácné Araukánii. Po dvanácti hodinách vystupuji z autobusu v Temucu, panuje typické počasí jižního Chile.
Zapomenuti v zahradě bohů
TEXT A FOTO: PAVLA SMETANOVÁ
Bratři Durrellové ve svých knihách nezapomenutelně vylíčili Korfu. My jsme ostrov prozkoumali, abychom se o nich dozvěděli více. Jako detektivové jsme nahlíželi do třináctých komnat. Objevili jsme místa zapomenutá, obrostlá psím vínem, nostalgicky krásná.
Zánik Kašgaru
TEXT A FOTO: IVAN BREZINA (MAGAZÍN MAXIM)
V létě obletěly svět zprávy o krvavých etnických nepokojích v západní Číně. Smutný příběh kulturní genocidy v Tibetu zná asi každý. Kdo ale slyšel o tragédii muslimského národa Ujgurů? Město Kašgar leží doslova na konci světa.
Trestná výprava do čech
TEXT: MICHAL DVOŘÁK
Dvakrát se vydaly římské legie ztrestat sebevědomí Markomanů. Během markomanských válek Římané rázovali Moravou a jejich stopy si můžete prohlédnout na Hradisku u Mušova, v Pasohlávkách nebo Mikulově.
Město z bažin
TEXT A FOTO: MICHAL DVOŘÁK
V místech, kde se dnes procházíte po širokých göteborských bulvárech, kde vychutnáváte atmosféru bezpočtu kaváren a kde uskakujete z cesty typickým modrým tramvajím, se před čtyřmi sty lety rozprostíraly nekonečné bažiny a mokřady.
Tatrou přes Altaj
TEXT A FOTO: LEOŠ ŠIMÁNEK
Jako stříbrný had se klikatí Zeravšan v širokém korytě mezi písečnými nánosy. Nad řekou se prostírají zelené, uměle zavlažované terasy. V dálce se tyčí vysoké hory pokryté věčným sněhem a ledem.
Kronika z býku
TEXT A FOTO: JAN BALTUS
Necelé tři roky trvalo Hernando Cortésovi dobytí říše Aztéků. Mnoho zlata, po němž Španělé toužili, nakonec skončilo na dně jezera. Jeden z největších pokladů starověké historie ovšem ukořistili.
Království kontrastů
TEXT A FOTO: JIŘÍ PÁLENÍČEK
Na turisty tady čekají tisíce oficiálních a desetitisíce neoficiálních průvodců. Tuaregové se z hrdých pouštních bojovníků putujících s karavanami stali prodavači suvenýrů.
UFONI, tady jsme!
TEXT: MICHAL DVOŘÁK
Když v roce 1974 vyslal astronom Frank Drake z obřího vysílače tříminutové rádiové poselství do hlubin vesmíru, strhla se vlna nevole. Vysílač v observatoři Arecibo v Portoriku totiž případným mimozemským civilizacím nabídl řadu binárních pulzů, které znázorňovaly DNA, sluneční soustavu, atomová čísla biogenních prvků a nákres lidské postavy.
Ze semil k habešskému císaři
TEXT A FOTO: ROSTISLAV J. PECH
Vzpomínám si na jeden zážitek z dětství. Jako dítko narozené za husákovského socialismu jsem byl o prázdninách u Liptovské Mary na Slovensku. V jakési pojízdné sezonní herně na pláži jsem poprvé uviděl primitivní výherní hrací automat.
Valcha pod husákovým svícnem
TEXT: ALEŠ HORÁČEK
Socialistické Československo se tvářilo, že hazardní hry neexistují. Hráčský pud měli lidé ukájet při losování Sazky, na které dohlížel soudruh Talíř. Na utajených místech se zatím scházely desítky hráčů a házely na stůl sázky převyšující průměrné platy.
Honba za jackpotem
TEXT A FOTO: KATEŘINA A MILOŠ MOTANI
Slávou a penězi ověnčenému Las Vegas se kdysi říkalo Sin City, tedy Město neřesti. Už ale není tím, čím kdysi bývalo. Je to spíše takový disneyland pro dospělé, který se mění skoro před očima, aby přilákal další hráče ze středních vrstev.
Bílá paní z Afriky
TEXT: JAROSLAV MAREŠ
Křováci po sobě zanechali bohatou uměleckou sbírku. Africký „Louvre“ pod širým nebem. Na skalách v jejich kresbách ožívají lidé, zvířata i legendy. Kdo je postava Bílé paní z namibijského Brandbergu?
Cesta za bohem hudby
PTAL SE: ROSTISLAV SARVAŠ, FOTO: ARCHIV ČESKÉ TELEVIZE
Před třemi lety jsem po zhlédnutí dokumentu České televize Pandurango (jedno z převtělení Krišny, ve kterém se bůh stará mimo jiné o hudbu a hudebníky) nabyl dojmu, že pokud lidi z celého světa něco spojuje, tak je to hudba. Průvodcem pořadu byl Michal Dvořák, který k němu udělal i hudbu.
Noční skřítci
TEXT A FOTO: PETR SLAVÍK
„Myslíš, že je normální, aby se dva dospělí lidé dobrovolně motali v džungli uprostřed noci a navíc v dešti?“ ptám se tmy vedle sebe. Tma je chvíli ticho, je slyšet jen déšť. Nakonec mi tma odpoví: „Jasně, že není!“...