Severní Amerika
Želví zoo na talíři
Kajmanské ostrovy nabízejí zvláštní atrakci – prohlídku želví farmy, kde si připadáte jako v zoo. Zvířata, která vidíte, vám pak ale předloží na talíři.
Smrtící výheň
Stáli jsme mlčky vedle sebe a hleděli do nekonečných dálek zalitých teplými paprsky. Obzor lemovalo vzdálené zvlněné pohoří, nad kterým se klenula neskutečně sytě modrá obloha. Po nějaké chvíli, když jsem se konečně rozkoukala, mi začalo být něco velmi divné, takový nezvyklý pocit. „Slyšíš ?“ zeptala jsem se. „Co mám slyšet?“ nechápal Miloš. „No to ticho, absolutní NIC!“
Jeden z konců světa
Když už cestovat, tak proč ne až na konec světa! Ale kde ten správný je? Když už to tedy nejde až tam, tak alespoň na konec jednoho z jeho výběžků (téměř na konci světa), tedy do městečka Provincetown a dál až na konec Cape Cod, největší písečný poloostrov glaciálního původu na světě.
Ze soli a z cukru
Je podivné. V pouštní pustině, z jedné strany vyhaslé sopky, z druhé vysoké zasněžené štíty Sierry Nevady. Jednou sytě modré, jindy hráškově zelené, slané, a přitom jako z cukru, mrtvé, a přitom plné života. Mono Lake – jezero Mono.
Na lovu humrů
Loď Marc Andre II, na kterou jsme se kolem čtvrté ráno v malé vesničce Baie Sainte-Anne na kanadském pobřeží nalodili, měla asi šest metrů. Posádku tvořili dva rybáři – Guy a Paul. Guy hned začal krájet ryby, abychom je později použili jako návnady. Paul nastartoval motor, odvázal lana, zapálil zelenou cigaretu a vyrazili jsme vstříc východu slunce hledat bóje se slibným výdělkem…
Zlato, whisky a šibenice
Žluté keře „rabbit brush“ a stříbrného pelyňku, mírně zvlněné kopce potopené do slunečního zlata. Zaprášená hrbolatá cesta a na jejím konci město stlučené z dřevěných prken vysušených sluncem a popraskaných zimou – poněkud trýznivý pohled na domky starého zlatokopeckého města, kde násilí, neřest a smrt byly na denním pořádku.
U ďáblovy kuchyně
Země se neustále mění. V některých místech si toho sotva všimnete. Jinde cítíte v krajině věčnost. V Yellowstone jako by se měnilo vše před očima...
Čerokíové vyhnali z kmene černochy
Může být černoch indiánem? Tuto zdánlivě absurdní otázku řešili v březnovém referendu Čerokíové, příslušníci jednoho ze dvou největších indiánských kmenů v USA.
Píseň pro sekvoje
Jako sloupy mohutné katedrály působí sekvoje vždyzelené Sequoia sempervirens v porovnání se silnicí mezi nimi. Auta i lidé jsou miniaturami v tomto světě největších stojících živých organismů na Zemi a člověk se mezi nimi neubrání úctě a bázni.
Arnošt Lustig
Nejvyšší hora v Americe McKinley, Denali, a muž, který ji zlezl a četl na ledovci Koktejl
Z ocelového města park
Představa, že do ocelárny chodí maminky s kočárky na procházku, zamilované dvojice na rande a důchodci na výstavy, je poněkud absurdní. Přesto jedno takové místo existuje – proměnila se v ně během deseti let mohutná mexická továrna.
Jaguár
Jaguár (Panthera onca) je nebezpečná šelma. V přírodě se člověku vyhýbá, ale v zoologických zahradách neváhá zaútočit.
Papoušek oceánu
Když jsem v Jonesportu na severovýchodě státu Maine v USA viděl všude v obchůdcích se suvenýry pohlednice se zvláštními ptáky, chtěl jsem tyto opeřence vidět na vlastní oči.
U objevu mastodonta byli Češi
Dzonoty (mayský název pro cenoty, tedy vstupy do zaplavených prostor na Yucatánu) byly podle Mayů vstupní branou do posvátného světa – Xibalby.
Zkouška divočinou
Historie počátku Appalačské stezky sahá až do doby dobývání Ameriky. Působily zde různé kmeny, k nejznámějším patří Čerokíové. Do zdejších hor se údajně uchýlili před vetřelci z Evropy.
Mistr skoku
Vyskočí až do výšky tří metrů a do délky deseti metrů. Znamenitě šplhá. Je mrštná, elegantní, krásná a vypadá nebezpečně. Prostě puma.