9
STEPHENSONOVY LOKOMOTIVY UKRÝVÁ MUZEUM EGYPTSKÉ ŽELEZNICE
Egypt nejsou jen pyramidy. Egypt je především zemí kuriozit a najít se tu dá úplně všechno. Vedle hlavního vchodu na perony káhirského nádraží Ramesse jsem při nákupu jízdenek na vlak do Luxoru narazil na ošuntělou bránu s nápisem EGYPTIAN NATIONAL RAILWAYS MUSEUM.
MODRÝ TUŇÁK - ROZMAŘILÁ VÁŠEŇ JAPONCŮ
Petr Tatíček a Petr Lambert byli s rybáři na rybím trhu i mezi obsluhou japonské restaurace, sledovali tak cestu této Japonci ceněné delikatesy z moří Severní Ameriky až na stůl v japonském Tsu.
ŽENU ANI KVĚTINOU NEUHODÍŠ, RAFLÉSIE BY JI ROVNOU ZABILA
Nemají stonek, listy ani kořeny, dokonce ani zelené barvivo chlorofyl. Dokonale ukryty v těle svého hostitele - popínavé liány, odkud čerpají živiny - jednou za čas vytvoří největší květ planety.
BURNING MAN - SVOBODA V NEVADSKÉ POUŠTI
Okolo 25 000 volnomyšlenkářů se každoročně schází v Nevadské poušti, aby se odreagovali od „prohnilého kapitalismu“.
POLITICI JSOU LABILNĚJŠÍ
říká členka lékařského konzilia bývalého prezidenta Václava Havla MuDr. Jarmila Drábková.
PIVO POLIDŠTILO ČLOVĚKA
Historie piva je stará již 5000 let. O nápoji z ječmene, dochucovaném tehdy medem, kořením a bylinami, se dočtete už v Eposu o Gilgamešovi.
DELHI - PŘÍBĚH SLŮNĚTE
Delhi, již ústecká ZOO chová už od slůněte, byla první indickou slonicí v Evropě, kterou se podařilo oplodnit inseminací. Slůně se však po dlouhých měsících narodilo mrtvé. Nešťastný porod, který je u slonů vždy intimní záležitostí, líčí autenticky Petr Slavík.
VZAL JSEM SI MUSLIMKU
Svatba bezvěrce s muslimkou není v Indonésii možná. Snoubenci museli obřad nakonec uskutečnit až na Novém Zélandu.
MILEŠOVKA- KRÁLOVNA BLESKŮ NAD STŘEDOHOŘÍM
Nejvyšší vrchol Českého středohoří opět navštěvuje skoro tolik lidí jako před válkou, kdy zažíval turistický boom. V minulosti na něm stanuli například pruský král Friedrich Wilhelm III., básník Johann, Wolfgang Goethe nebo cestovatel Alexander von Humboldt.
GUMBO ZVANÉ NEW ORLEANS
Po New Orleansu se nese pach moči smíšený s rozlitým pivem a nasládlou vůní ortorikánských doutníků. Dobrá restaurace se zvenku pozná podle chlóru, kterým každé ráno majitelé drhnou smradlavý chodník, a zevnitř podle těžkého, pálivého aroma pepře a čili papriček. Město je barevnou směsí potomků francouzských, skotských, irských, afrických a karibských přistěhovalců.
BUNG LE BUNGLE - PÍSKOVEC V TYGŘÍ KŮŽI
Světový geologický unikát labyrintu skalních úlů a pagod objevili na severozápadě Austrálie v roce 1982 vlastně náhodou.
LOTYŠSKO a LITVA
Dva sousedé v nové Evropě. V mnohém podobní, v mnohém odlišní.
BURKINA FASO - AFRIKA ÚDAJNĚ NEPODPLATITELNÝCH LIDÍ
Jedna z nejchudších zemí Afriky se s přispěním Mezinárodního měnového fondu v poslední době rychle mění. Zatím se tu ale stále slétají supi, aby se přiživili na obětech animistickým bohům.
ŠANOVÉ - ZAJATCI VE VLASTNÍ ZEMI
Barmští králové je od nepaměti považovali za podřadnou rasu. Ani současná militaristická vláda Myanmy, dřívější Barmy, se na Šany nedívá nijak přívětivě. Šanský stát je domovem pro většinu z celkem 135 etnických menšin Myanmy, pašeráků rubínů a safírů, několika povstaleckých armád a opia, jež je financuje.