Nebeský pohřeb
TEXT A FOTO: ADÉLA STOULILOVÁ
Slyšel o něm snad každý cestovatel, který procházel mystickou tibetskou krajinou. Jen málokomu se ale poštěstilo tuto bizarní podívanou spatřit na vlastní oči. Nebeský pohřeb tak zůstává stále zahalen do mnoha legend a mýtů.
Kdesi uprostřed nekonečných pastvin Khamu ve východním Tibetu leží ospalá vesnička Gyergo. Nomádi z okolních pastvin mi o ní, a především o místní gompě vyprávěli jako o nejposvátnějším místě, které si nesmím nechat ujít. Zanedlouho po příjezdu do vesničky čítající několik desítek tradičních kamenných domků, lemujících jedinou silnici, spatřím, proč je toto místo tak legendární. V horní části vesnice, na plošině, kde se to hemží poutníky všech věkových kategorií v červených róbách a žlutých čapkách, stojí fascinující stavba, sestavená z úhledně na sebe naskládaných mani kamenů – ženský klášter Tashi Gompa. Každý z blízkého i dalekého okolí chce mít svoji vlastní modlitbu a mantru vytesanou do kamene a přidanou na stěnu kláštera, který je po obvodu lemován těžkými modlitebními mlýnky. Ty zde po směru hodinových ručiček roztáčejí tisíce rukou poutníků denně. K založení zdejšího kláštera se pojí legenda o poustevníkovi, který do údolí Gyergo doputoval z oblasti Danba, aby se zde usadil. Lama Tsemper, jak se mu dnes tady říká, zde do konce svého života žil v malé jeskyňce, živ pouze z toho, co mu místní a pastevci přinesli. Naučil se umění vytesávání modliteb a manter do kamene, a byl to pravděpodobně on nebo některý z jeho následovníků, kdo stavbu z mani kamenů inicioval. Těsně před smrtí si přál, aby byl do údolí poslán významný lama, aby v jeho práci pokračoval, což se nakonec stalo. Od té doby se Gyergo stalo živým a významným poutním místem, kde se kromě ženského kláštera v posledních dvou letech podařilo postavit také školu pro mnichy.
ZACHRAŇTE TIBET!
Hotel Ashoka, Dillí. Halou, přeplněnou několika tisícovým davem, burácí obrovský aplaus. K mikrofonu přichází mnich oblečený do jednoduchého purpurově červeného oděvu. Tenzin Gyatso, 14. dalajláma, bůh a král pro Tibeťany, převtělení pro Buddhy pro buddhisty. Je to šestého července 1995. Přesně šedesát let ode dne jeho narození. „Kdybych věděl, že své šedesáté narozeniny budu slavit v Dillí", zažertoval, „jsem si jistý, že bych se narodil v zimě a ne v létě.
LADAK - ZEMĚ LÁMŮ A KLÁŠTERŮ
Cink, cink. Cink, cink. Po úzké stezce zařízlé do skály prochází skupina mnichů, doprovázená jediným možným dopravním prost ředkem této oblasti - osly a koňmi. Vrací se z města vzdáleného několik dnů. Vrací se domů, do kláštera vestavěného do skalní stěny jednoho z vrchů Himálají. Našinec by asi řekl na konec světa. Není divu. Všude kolem jsou jen holé skály, prach a písek. Cítíte se uvězněni v nekonečné soustavě hřebenů mnohatisícimetrových kopců.
Sněžný klenot Kailás
Sněžný klenot – tak Tibeťané nazývají Kailás. Zde, téměř sto padesátkilometrů na sever od hlavního himálajského hřebene pramení čtyři říčnísystémy Asie a ženou se z Kailáse do čtyř světových stran. Pro vyznavače čtyřnáboženství je křišťálová hora důvodem k dlouhé pouti. Vydat se sem mohoulidé různě, pěšky, terénními vozy. Obejít ji ale musí každý sám.
PŘÍBĚH ČAJE Z TIBETSKÝCH PLÁNÍ
JOGURTOVÝ SVÁTEK
Do roku 1959 bylo v Tibetu na 2400 klášterů, v nichž žila čtvrtina tibetských mužů. Celkový počet klášterní populace dosahoval 114 000. Potom však zapracovali Číňané a Mao Ce-tungova tzv. kulturní revoluce, kdy se nemilosrdně ničilo vše staré, tradiční a náboženské, co nezapadalo do představy ideální komunistické společnosti.
MEZI ŽIVOTEM A SMRTÍ
TEXT: Rostislav Sarvaš
FOTO: Zdeněk Kompert
Tändzim Gjamccho (též Tenzin Gyatso), 14. tibetský dalajlama (6. 7. 1935) se narodil v chudé rolnické rodině v severovýchodním Tibetu. Již ve dvou a půl letech byl vyhledávací komisí tibetské vlády
POHLEDY ZPÁTKY XIV. - Vzpomínka na Tibet
Autor: Radek Váňa
Přesně před 40 lety, 10. března 1959, začalo ve Lhase povstání. Marně dalajlama v obavě před čínskou reakcí vyzýval své spoluobčany ke klidu. Bylo již příliš pozdě.
ZVUKOVÁ POHLEDNICE EVERESTU
Autor: Libor Michalec
Součástí tohoto článku je cd "svět pod Everestem" z edice "zvuky planety země", které obdržel zdarma každý abonent speciálního předplatného. - - Pro někoho je to moudrý mnich, pro Tibeťany bůh a