OBR z pravěku
Pád ke ZLATÉMU vodopádu
TEXT: MAREK AUDY
James Crawford Angel, ve Venezuele nazývaný Jimmie, vykládal s oblibou historku, jak v roce 1923 potkal v Panamě jakéhosi McCrackena.
Oči plné křišťálů
TEXT A FOTO: MAREK AUDY
Stolové hory ve Venezuele skrývají úchvatné podzemní labyrinty. Bránu do tohoto speleologického ráje otevřela teprve před sedmi lety česká expedice objevením jeskyně Krystalové oči.
Kde se vařila studená válka
TEXT A FOTO: PETR TŮMA, FHM
Dvanáct hodin letu proti směru hodinových ruček není tak mnoho. Pokud však letíte na Kubu, ocitnete se zpátky ne o hodiny, ale o celé roky.
Magická Roraima
Text Ivana Kajzrlíková, foto Rudolf Mikoviny
Posvátná stolová hora Roraima je s nadmořskou výškou 2810 metrů nejvyšší horou venezuelské Grand Sabany.
Podivné pralesní potvory
Text a foto Radana Dungelová, ilustrace Jan Dungel
Larva nočního motýla (Megalopyge sp.) nezapadá do typického obrázku motýlích larev. Je pokryta dlouhou hedvábnou „srstí“ a postrádá jakékoli znaky varující před nebezpečím.
Drsná a strhující Patagonie
Text a foto Martin Mykiska
Čelní vichr mnou lomcuje obrovskou silou. Kolem hlavy to hučí, jako by nade mnou startoval vrtulník. Na očích mám sluneční brýle, přes ústa a nos šátek. Kdyby mě někdo viděl, musel by se smát.
Za přátelskou velrybou
Text Saša Dlouhý
Při hledání atraktivní lokality, kde je možné natáčet velryby, bez nějakého váhání padla volba na Argentinu s dlouhým pobřežím Atlantiku. Argentinská Patagonie je ideální místo pro výpravu za velrybou jižní.
Neodolatelné peklo
Text a foto Jiří Kolbaba
Když se řekne Brazílie, člověka hned mimoděk napadne – karneval. Brazílie má unikátních symbolů mnoho, ale tradice každoročních strhujících masopustních karnevalů s divokými rytmy samby je snad ještě známější, než ohromná socha žehnajícího Krista na hoře Corcovado v kouzelném Riu de Janeiro, světově uznávaní fotbalisté, silná brazilská káva nebo polonazí a čokoládově hnědí cariocas na pláži Copacabana.
Chile jako vyměněné
TEXT: JAN BURIAN
Písničkář Jan Burian se znovu vydal do Chile, kde před deseti lety točil filmové dokumenty pod názvem Chilské deníky. Tentokrát tu byl jako průvodce turistů. Některá místa důvěrně známé země málem nepoznal.
Obezřetný LOVEC
Tropický soumrak se rychle snáší nad bažinu. Pečlivě pátráme po okolí dalekohledy. Pátráme po stopách jaguára... Opatrně pokračujeme v cestě podél břehu.
Okouzlený Kolumbus
TEXT: TOMÁŠ VANĚK, TEXT: PROFIMEDIA
Když krajinu dnešní Dominikánské republiky spatřil Kryštof Kolumbus poprvé, prohlásil prý o ní, že je tou nejkrásnější, jakou kdy člověk spatřil. Přestože je na světě takových míst určitě více, tak této karibské zemi se nedá upřít ohromné kouzlo. Může za to zdejší fantastická příroda, příjemní lidé, ale i lokalita uprostřed Velkých Antil.
Mapučové na válečné stezce
TEXT: MARTIN MYKISKA
K Chile se váže heroická historie střetů jihoamerických domorodců s bílými kolonisty. Ti narazili na mapučské šípy v nebojácné Araukánii. Po dvanácti hodinách vystupuji z autobusu v Temucu, panuje typické počasí jižního Chile.
Červené podrážky z Vin~ales
TEXT A FOTO: MILOSLAV RŮŽIČKA
Svět jako z pohádky. V popředí zelené homole, připomínající rozházené nakadeřené bábovky, za nimi souvislý hřeben horského masivu. Mezi homolemi poházená maličká políčka s rudě zbarvenou zeminou, vysoké palmy a sem tam zapomenutá zemědělská usedlost.
Učící liána
TEXT A FOTO: PAVEL SUDÍK
Říká se jí matka všech rostlin nebo také liána duše a těší se po dlouhá tisíciletí úctě původních obyvatel pralesů Amazonie. Dodnes je tato léčivá a „učící“ rostlina základním prvkem místního lidového léčitelství provozovaného místními šamany.
Tajemství hliněných tváří
TEXT A FOTO: ŠTĚPÁNKA DLOUHÁ, LUKÁŠ CHMÁTAL A ONDŘEJ DLOUHÝ
Tisíc let nehybně hledí ze skalních srázů do nekonečných andských údolí. Tisíc let je po částečkách oprýskává čas. Už tisíc let ve svých útrobách střeží klid mrtvých, jejichž těla se vzpouzejí obrátit v prach.