Editorial 2/2020
Ať se nespálíš
Oblohu pokryla černá tma. Přede mnou se jako koberec vinou žhavé uhlíky, jako by nedočkavě čekaly na mé bosé nohy. Živel se mě snaží přitáhnout k sobě. Jeho síla je magická. V žilách mi pulsuje nedočkavost a touha. Touha JÍT. Vnitřní hlas mě pobízí do kroku. Mozek ale vysílá varovné signály. Červená kontrolka mi bliká v hlavě: je to nebezpečné, neznáš to, nevíš, do čeho jdeš, co když se spálíš? Síla mého vnitřního hlasu je ale mnohem silnější. Vypojila varovné kontrolky z provozu a já šla. Zapomněla jsem, že je nemožné, abych bez újmy přešla povrch o teplotě 500 stupňů Celsia. Uvěřila jsem své intuici. Děj se vůle boží. Po několika metrech, na konci pekelného koberce, jsem pochopila jedno, strach z toho, že se spálíme, nás paralyzuje udělat krok do neznáma. Nikdy tak nemáme šanci se dozvědět, co na nás čekalo na konci těch neprobádaných cest. Všechno anebo nic?
Jiný kraj, jiný mrav. Jsou místa na zemi, kde lidé věří v očistnou sílu bolesti a nebojí se ji podstoupit. Síla prožitku vystupňovaná do extáze je chrání před jejím vnímáním. Thaipusam, jeden z nejdůležitějších svátků hinduistů je z našeho evropského pohledu oslavou sebetrýzně, na niž je bolestivý pohled. Kdo by si také dobrovolně nechal propíchnout jazyk ostrým kopím nebo se nechal zavěsit za kůži na hák. Hinduisté ano. Tímto způsobem vzdávají hold bohu Muruganovi, věří, že jejich oběť ocení a splní jim přání.
Přeji vám mnoho silných prožitků, které vám ukážou tu správnou cestu.
Barbora Slavíková Literovášéfredaktorka
Editorial Koktejl Special Léto 2019
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Pršut ze StředohoříO zakládání nové rodinné tradice
Zámek pro koněKnížecí jezdecký sen
Liberecká zooJeště starší, než se čekalo
ŠKODA MuzeumSouzvuk tradice, evoluce a preciznosti
Znáte bangle?Cesta z Jablonce do Indie
Jak poznat pěkný les?
Josef Fanta
Cesta snůVe stopách hraběte Harracha
Sluneční zátokaNový příběh každý rok
Pěšky světemI cesta může být cíl
Mezi horalyChatka Górzystów na konci světa
Životabudič horalů
Plzeň není jen pivoTo tenkrát v čtyřicátom pátom…
Dycky Most!Sever Čech nejsou jen doly
Umění proměnNová divočina v bývalém vojenském újezdu Ralsko
Pán jižních vodPetr Vok si našel nástupce
Virtuálně obnovený Hoštejn
Poslední český vampýrVraždil správce Ulrich i po smrti?
Žďárský faktorKdyž nešlo pracovat na poli…
Astronomické horyČeské středohoří jako obří kalendář
Roudnické touláníDo města vína a historických památek
V létě do Litoměřic!Nechte se překvapit tisíciletou historií města
Polabská královnaMalá loď s velkým příběhem
Merkur na sto let
Vzhůru na túruVýbava, která vám nesmí chybět
Poutníkem ve ŠvýcarskuPěší vícedenní pochody pro každého
Jak zažít FunchalHlavní město Madeiry nejen s malými dětmi
Slovenský Hollywood
Žijící metropoleProč si udělat výlet do Bratislavy
Nabijte se v Hévízu
Canal du MidiTechnický zázrak z doby Ludvíka XIV.
Nejstaršími vinicemiNechte se zlákat na heurige
Koupání na LužiciKrásy na dosah ruky
Nečekaná překvapeníKam by i bohové chodili relaxovat
Luštěte a vyhrejte
Editorial 2/2019
Přiznám se, že mne nikdy nenapadlo, že by mohli být veterináři v ohrožení. Můj zvěrolékař je totiž už roky něco jako moje životní jistota. Pro malou holku, která chodila za koňmi, byl pan doktor z ordinace nad stájí něco jako modla. Měl vždy dobrou náladu, a když mne někdy nechal podržet psa nebo kočku, nebo třeba vytřít ordinaci, tak jsem si připadala strašně důležitá. Dokonce jsem dlouho byla přesvědčená, že ze mne bude veterinářka. Osud mne zavál jiným směrem, ale některé věci se nemění. Pak doktor má stále dobrou náladu a já už ani nespočítám, kolik zvířat jsem mu za posledních třicet let přivedla do ordinace. Pro mne zůstává stejnou autoritou, která mne umí uklidnit, když se o mně nad nemocným zvířetem začíná pokoušet panika. Je úžasný praktik, umí zůstat nad věcí a já si pak nepřipadám jako neschopná hysterka. Když potřebuji konzultovat článek, je jasné, komu volám.
Jen náš kocour Manfred na pana doktora nemá ty nejlepší vzpomínky. Nebyl mu ani rok, když jsem ho přinesla do ordinace s nemocným očičkem. Ukázalo se, že oko slzelo v důsledku zánětu dásně od zlomeného špičáku. No, a když už byl v narkóze, tak kromě zbytku zubu přišel i o svou mužnou chloubu. Celkem chápu, že byl pak uražený… Jak říkám, starý praktik. Jen nevím, co si počnu, až půjde pan doktor do důchodu.
Přála bych vám všem zvěrolékaře, kterému budete věřit tak, jako já tomu mému, a vaší kočce, abyste doktora nevídali moc často. A panu veterináři nebo paní veterinářce, aby ve vás měli partnery, protože jen tak může být jejich snažení úspěšné. A život klidnější, protože to nemají lehké, jak se dozvíte z našeho článku.Krásné jaro s kočkou vám přeje
Pavla Růžičkovášéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
6 Ze světa8 Člověk v kočičím světě9 Předplatné10 Téma: Kočičí jaro12 Tipy proti jarní únavě14 Vnější paraziti koček17 Zbraně pro boj proti parazitům18 Tráva pro kočky19 Fotosoutěž s Britem20 Vyšší kočičí: Království mainek22 Ví, co smí?24 Umějí se kočky samy léčit?26 Zatočte se strachem z veteriny28 Pojištění pro kočku30 Zlověstná „efka“32 Z redakce33 Plakáty37 Kočky a děti: Myš38 Český veterinář: Ohrožený druh43 Statečná princezna Jeřabinka44 Vietnamský tygr, kočky a psi46 Levhart mandžuský47 Kočky a mýty48 Rozhovor: Silvie Kořistková50 Být tak Lagerfeldovou kočkou51 Zvláštnosti kočičího rozvrhu52 Test: Hrdina, nebo strašpytel?54 Mia a bílý lev56 Bílá tlapka dětem58 Fejeton: Vzpomínky na dětství60 Dopisy čtenářů61 Narozeniny62 Křížovka60 Tipy pro vás64 Vtipné fotografie66 Galerie
Editorial 2/2019
Obsah - Kompletní přehled všech článků v čísle
Editorial 2/2018
Přejít na články z Kočičí planety 2/2018
Stále si přesně vybavuji, jak jsem ho poprvé držela v dlani, tu malou ukňouranou rezavou kuličku. Na vůni malého kožíšku. Přivezli jsme ho z vesnice, kde ho jeho máma povila ve staré garáži. Byl malý, ale nebojácný. Neváhal zaprskat a „seřvat“ každého, kdo se mu nelíbil. Děti ho pojmenovali Many po postavičce velkého huňatého mamuta z Doby ledové, která byla zrovna velkým hitem. Bylo krásné pozorovat, jak se dnem ze dne mění, roste a sílí. Jen to proběhlo nějak strašně rychle, přála bych si vrátit čas.
Oproti animovanému mamutovi z pohádky, ale náš Many moc nevyrost. Místo mohutného huňatého kocoura máme drobného, štíhlého a neohroženého lovce. Jeho sebevědomí bylo a je nebetyčné, jeho lovecké úspěchy mimořádné, a tak se z Manyho stal Manfréd. Podle pilota Manfreda von Richthofena, neohroženého Rudého barona. To mu už zůstalo a nemohl by mít jméno přiléhavější. Jeho okouzlující šarm, inteligence a neohroženost ho neopustila ani teď, když už je v nejlepším, raně pozdním kocouřím věku. A loví stále, dělá svému jménu čest. Přes zimu si dal přestávku, ale s jarem náš rudý baron zase vyráží do svého rajonu. Přeji vám krásné jaro plné nezapomenutelných zážitků s vašimi kočičími miláčky každého věku. Pavla RůžičkovášéfredaktorkaObsah - Kompletní přehled článků v čísle
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
3 Editorial
6 Ze světa
8 Rovnou za nosem
12 Jednoočky
16 Jaký je život s jednoočkou?
22 Mohou koně simulovat?
26 Emoce na uzdě
28 Rizika předvídatelná a nepředvídatelná
33 Plakát
37 Ostruhy
38 Vademecum začínajícího koňaře: Zcitlivění otupělých koní
44 I koně musejí k zubaři
48 Příběh: Nejcennější je čas...
54 Pozitivní motivace: Barely II.
58 Pamlsky ano nebo ne?
64 Začínáme závodit!
66 Tipy pro vás
Editorial 2/2018
Editorial 2/2018
Přejít na články z Koktejlu 2/2018
Na cestě
Mám ráda ticho. Chvíli, kdy roztěkané myšlenky usednou a tělo přestane mít nutkavou touhu být jinde než tady a teď. Mám těžké kilometry v nohách a v hlavě lehko. Srdce bije jako o závod a oči se kochají patagonskou pampou. Je paradoxem, že tato pro lidské osídlení nehostinná krajina si zaslouží veškeré patetické přívlastky jako čarokrásná, dech beroucí, magická. Jaká první slova asi měl na jazyku Fernão de Magalhães, potom co proplul divokými vodami a jako první Evropan stanul u břehů dnešní jižní Patagonie? „El cóndor pasa,“ vyruší mě z rozjímání ranger národního parku a prstem ukáže nahoru na krále andské oblohy. Jako duch si plachtí na svých obrovských křídlech nad krajinou a vyhlíží, kde se mu naskytne hostina. Plazím se do kopce, kde pod skalním převisem nechali své stopy první lidé, kteří tuto nevyzpytatelnou krajinu obývali. Jejich skalní kresby jsou cestou ke kořenům člověka, jehož život tady nebyl zadarmo.
V Punta Arenas se dívám přes Magellanův průliv a v dáli vidím kousky Ohňové země. Tierra del Fuego. Jakoby dál už nic nebylo. Stojím před branami pekla nebo ráje? Zase ta nutkavá touha. Ne, tady a teď, ale dál.
Přeji vám mnoho cestovatelské inspirace s novým číslem Koktejlu.
Barbora Slavíková Literovášéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Téma – Ke kořenům
Jediná vladařkaMarie Terezie byla jedinou ženou na českém trůnu, její cesta ke koruně nebyla vůbec jednoduchá.
Geniální flóraPro nás jsou rostliny němou součástí přírody, ovšem i ony mají svou komunikaci. Tichou, ale velmi efektivní.
Mezinárodní párPočátkem roku měl premiéru dvoudílní film Marie Terezie. V hlavních rolích se představili Vojta Kotek a Luisa-Marie Stockinger.
**
Ošlehaná větremLenka Požárová snila o návštěvě Patagonie deset let. Jaké bylo její procitnutí?
Íránský ráj vyznavačů canyoninguO kaňonu Reghez se říká, že je tím nejkrásnějším v celém Íránu.
Kolonie tkalcůNa březích říčky Soreq nedaleko Jeruzaléma každoročně vzniká společenství čítající miliardy členů.
V posteli Usaina BoltaV jamajských horách je ukrytý resort, kde s oblibou odpočívají světové celebrity. Můžete i vy!
TschäggättäNeobvyklá tradice u švýcarských horalů se dochovala až do dnešních dob.
Požehnání či prokletíČínští investoři začali v Laosu s pěstováním banánů. Místní jsou ale rozpolceni, bylo to dobře, nebo špatně?
Pravěké poklady v pouštiV libyjské poušti se nalézají unikátní památky staré tisíce let.
Divoké srdce GabonuVládnoucí dynastie udržuje Gabon v dobře ovladatelné izolaci. Jaký tedy je?
Volná láska v království žen
Do světa matriarchátu se vypravila Kateřina Karásková
Mosuové, patrně nejromantičtější etnikum na světě, vyznávají jen lásku a potěšení. Neznají žárlivost. Mohou mít tolik milenců a milenek, kolik jen chtějí, aniž by se museli oženit či vdát. Děti vždy náleží ženě a její rodině. Tradiční role otce neexistuje. Vítejte u jezera Lugu, domova poslední opravdové matriarchální kultury, proslavené tradicí navštěvujícího manželství,“ hlásá v čínštině a angličtině plechová tabule s mapkou jezera. Skupina čínských turistů na ni zírá, jako kdyby skutečně dosáhli země zaslíbené nevázané lásce, a teď tak úplně nevěděli, jak s tím naložit. Jehličnatým lesíkem projdeme k dřevěné platformě. Otevře se nám výhled na překrásné jezero uhnízděné mezi horami. Nacházíme se ve výšce 2685 metrů, na deštivé straně Himálaje. Slunce na chviličku vychází a zabarvuje jezero do měňavě tyrkysové barvy. Tak rychle, jak se objevilo, slunce zase mizí, a jezero znovu získává magický stříbřitý lesk. Začínám chápat, proč tohle odlehlé království žen tak uchvacuje celou generaci čínských turistů. Nádherná scenerie a svěží horský vzduch omámí smysly snad každého návštěvníka. Mosuové si reputaci svůdného a vášnivého národa budují od nepaměti. Podle legendy iniciovala tradici „navštěvujícího manželství“, v mosujštině tisese, Gemu, jejich nejoslavovanější bohyně, patronka lásky a krásy. Na mosujskou prostopášnost poukazovali nejen čínští císařští úředníci, ale také cestovatelé a dobrodruzi. Slavný rakousko-americký objevitel Joseph Rock označil ve čtyřicátých letech 20. století mosujské mravy za pochybné. Jeho současník, ruský orientalista Peter Goullart, pro změnu vylíčil Mosujky jako krásné, vysoké a svůdné ženy s atraktivními tvářemi a dobře zformovanými těly, které myslely jen na to, jak svést co nejvíce mužů.
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
3 Editorial
6 Ze světa
8 Čas hříbat
16 Tajemství kobylího mléka
20 Ježdění v těhotenství
24 Atypická myopatie
26 Pozitivní motivace: klusání
29 Podkova
30 Za koňmi Evropou
33 Plakát
37 Soutěž: za koňmi do světa
38 Vademecum začínajícího koňaře: Pud sebezáchovy a stádový pud
42 Senážní desatero
46 GHP: zkouška pohodářů
50 Cílená léčba vnitřních parazitů koní
56 Na bylinkách
60 Jak se fotí kůň: dostihy
64 Velký dostihový výlet
66 Tipy pro vás
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
3 Editorial
6 Fotíme titulku
8 Jak se žije s nebelungem
12 Ze světa
14 Paraziti – poslové jara
16 Autem s kočkou
18 Psychofarmaka – Existuje kouzelná pilulka?
21 Psychofarmaka – Názor MVDr. Načeradské
22 Rozhovor s Ninou Holíkovou o plemeni lykoi v Čechách
25 Bertrand: Jak jsem oslnil dámu
26 Veterina: Hrozba na tři písmena FIP a FIV
29 Takhle ne: Pohyb venku
30 Terapie kočkou
32 Kočky a děti: Pozornost
33 Vyhodnocení velké fotosoutěže s Fitminem
34 Plakát
38 Jak fotit kočky: Využití hloubky ostrosti
42 Výživa kočičích seniorů
45 Kočka a voda
46 Adopce starších koček
49 Povídka: Zlobík
50 Muž s kapsičkami po kapsách, rozhovor s Markem Feiglem
54 Inspirováno pumou
56 Tipy pro vás
58 Povídka: Jak neutopit kozu
59 Křížovka
60 Čtenářský koutek
62 Bílá tlapka dětem
64 Vtipné fotografie
66 Fejeton: Hrůzný nález
Editorial 2/2017
Přejít na články z Kočičí planety 2/2017
A je to tu zase… Krásné jaro, ale také fotografování titulky. Než jsme se rozjeli za úžasným kocourem Silverem a jeho mladou majitelkou, děly se věci.
Stejně jako minulý rok jsme i teď použili k hlasování sociální sítě, které se již dávno staly pevnou součástí našich životů. A přišla první vlna. Proč zrovna na facebooku? Proč nehlasujeme jinak? Co když na facebooku nejsem? Dotazy a reakce se valily s nezvyklou intenzitou. Nikdy se nezavděčím všem, ale facebook se mi zdá jako nejprůhlednější způsob hlasování. Ano, jsem si vědoma toho, že tam všichni nejsou.
Druhá vlna korespondence se zvedla ke konci hlasování. Přišla spousta dotazů a také dobře míněná upozornění (některá i anonymní), že je to spiknutí, že se do práce dali hackeři světového formátu a kdo ví, kdo ještě. Upřímně, fascinuje mne, kolik zájmu naše hlasování vzbudilo, kolik energie někteří vynaložili a jaké vášně může rozvířit patnáct fotografií krásných koček. Všem soutěžícím a hlasujícím, těm přejícím i nepřejícím, moc děkuji za jejich hlas a reakci. Soutěž nakonec vtipným nápadem vyhrála Lila se svým Silverem a já jí to moc přeji. Stejně jako bych výhru přála zachráněnému Mumínkovi, Merry s dlouhým rodokmenem či kterékoli jiné kočce.
Za každou kočkou ze soutěže stojí milující majitelé. A to bych ze srdce přála všem kočkám, ať koťatům právě narozeným, tak starším kočičkám, které neměly tolik štěstí a stále čekají v útulcích. Naši lásku si zaslouží všechny stejně.
S přáním krásného jara
Pavla Růžičkovášéfredaktorka
Editorial 2/2017
Přejít na články z Koktejlu 2/2017
Společné kořeny
Projíždím zasněženou krajinou Českého středohoří. Dokonalá zimní pohádka v režii přírody. Vrcholky pod sněhovou peřinou připomínají bábovky, které někdo ledabyle poházel na severu Čech. Unikátní scenerie tvořená vyhaslými sopkami. Pohled, který se mi naskytne při každém návratu domů, kam se cesta vine tímto magickým prostorem. Německý přírodovědec Alexander von Humboldt v roce 1819 označil výhled z Milešovky (836,5 m n. m.), nejvyššího vrcholu Českého středohoří, za třetí nejkrásnější na světě. Pravidelně se sem vracel a provázel tudy i pruského krále.
K dominantám zdejší vulkanické krajiny patří také vrch Bořeň, přestože nepatří k nejvyšším, je považován za nejskalnatější samostatně stojící vrch České republiky. Silueta hory může připomínat lva, mamuta či dokonce hlavu obra, záleží, z jaké strany na ni hledíte. I ona má svou legendu. Bořena, manželka knížete Kroka, po jeho smrti bloudila krajem, až uviděla v dáli vysokou skálu. Vystoupila na její vrchol, pohlédla dolů a uzřela Krokovu hlavu zvedající se z řeky. Vrhla se ze skály dolů, ale místo manželovy náruče našla smrt. Od té doby hora nese její jméno.
V americkém Wyomingu mají také svoji „Bořeň“, proslulou Devils Tower, kde nechal Steven Spielberg ve svém filmu Blízká setkání třetího druhu přistát mimozemšťany. Hora připomíná skalnatý pařez, jenž zůstal na zemi po gigantickém stromě. Je pro indiány posvátným místem opředeným mnoha legendami. Geologové diskutují nad hypotézami o jejím vzniku před padesáti miliony let. Na kloub této záhadě nakonec přišli čeští vědci pomocí originálního geologického experimentu podpořeného výzkumem české hory Bořeň, která, světe div se, je své americké sestře podobná nejen svým tvarem, ale také vznikem (reportáž najdete v tomto čísle).
Vše souvisí se vším. Vše je propojeno. Příběhy lidí i hor.
Barbora Slavíková Literovášéfredaktorka
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
Téma – Dobojováno
Diktátorské odcházeníDne 25. listopadu zemřel kubánský vůdce Fidel Castro. Jaká bude Kuba po jeho smrti a nezmění ji přívaly turistů?
Říp praotce SiouxeTuristickým magnetem státu Wyoming je Ďáblova věž, indiány uctívaný skalní útvar. Nyní bojují, aby se jeho název vrátil zpět medvědovi, tak jako za časů jejich předků.
Vzhůru na st. GeorgensbergKronikář Dalimil psal o muži jménem Čech, který kvůli vraždě odešel se svým lidem ze země charvátské. Našel sobě i jim nový domov, ale nejdříve musel vystoupat na Georgenberg.
**
Pralesní babylonOstrov Papua je proslulý pestrostí jazyků a kultur, přispěla k tomu vysoká členitost a neprostupnost krajiny.
Volná láska v království ženMosuové, pravděpodobně nejromantičtější etnikum na světě, vyznávají jen lásku a potěšení.
Poušť plná vodyBrazilská poušť Lençóis Maranhenses s bílými dunami a tyrkysovými jezírky je opravdovým klenotem.
První obchoďák světaIstanbulský Velký bazar připomíná houbu, která do sebe po staletí nasávala nejrůznější vlivy.
Súdánem bez penězChudá muslimská země velká jako půl Evropy má i přes složitou vnitropolitickou situaci co nabídnout.
Rozhovor: Harri Ahonen„Severní Skandinávie je poslední divočinou Evropy,“ říká finský cestovatel.
Poklad Botnického zálivuLuleåské souostroví je skupina asi 1300 šérových ostrovů a ostrůvků, ležících v Botnickém zálivu.
Kolik stojí chrám?Na Tchaj-wanu panuje dokonalá náboženská tolerance. Jak by ne, když tu uctívají desetitisíce bohů!
Obsah - Kompletní přehled článků v čísle
EditorialObchodní koutekKonečně jaroNezvaní hostéZe světaJak se žije s egyptskou mauKočičí život: PorodPoradnaSmí kočka do postele?Takhle ne: DomácnostMalý kočičí rájVyrobte si žraločí pelechPlakátSprávná krmná dávka Není tlustá?Péče o kotě nebo kočku z útulkuPovídka: Alfa potřebuje vedení Gepard: americký migrant!Rozhovor: Když byla krize…Žárlí vaše kočka?S kočičími drápyKočičí jména Murphyho zákony o kočkáchUž i kočky mají festivalČtenářský koutekBílá tlapka dětemVtipné fotografieKřížovkaTipy pro vásFejeton: Zemětřesení