POSELSTVÍ DEVÁTÉ DYNASTIE
V domě U tří lilií, stavebním skvostu z osmnáctého století, žije Josef Wagner, malíř dnešních dnů. „Nejsem modernista. Zasahuji do problému, které cítím. Na plátno přenáším pocity.“ Je „stěhovák“ myšlenek. Má vlastní výraz.
SVĚT Z ROGALA
S Jiřím Zítkou (41) jsme se poprvé setkali v roce 1990. V době, kdy se uvolnily hranice a už nejen oči našich občanů se ubíraly směrem západním, jeho cesta mířila na východ, na Dálný východ. „Pěknej mužskej," pomyslela by si určitě větší část něžnější poloviny lidstva. Ale také dobrodruh v tom pravém a dobrém smyslu slova. Muž, který podlehl kouzlu dobývání dálek z nadhledu.¨
PENÍZE, PENÍZE, PENÍZE
Peníze jsou krásná věc. A když už ne krásná, tak užitečná. A když už ne užitečná, tak pot řebná. Denně je obracíme v dlani - za mléko, za kozačky, za benzín, za báječnou dovolenou. Tak jako Říman v obchodě s fíky, tak jako středověký kupec na městském trhu, tak jako secesní dáma za šampaňské v odpolední kavárn ě. Ale víme o nich všechno. Nebo: víme o nich něco?
PSÍ ŽIVOT
Drobná elegantní žena: „Toho psa máte z útulku? A z Vratislavic?" - kyselý úšklebek a pyšné pohlazení čistokrevného pudlíka v khaki kombinéze - „To nevíte, jak to tam vypadá? Betonová podlaha - hrůza! A utrácejí tam psy - hrůza!" Už téměř beze zbytku platí, že čím prospěšnější činnost někdo vyvíjí, tím snadnějším terčem pro pomluvy se stává.
ČECHŮV MODRÝ ROK
Se špetkou přehnanosti by se dalo říci: Sbírá nejen delikventy, ale i známky. Obojí na vysoké úrovni, podle zákonů i pravidel, cílevědomě. Miloslava Čecha svlékli po srpnu 1968 bez pardonu z uniformy. Voják každým coulem vláčeli po výsleších. Užil si dvouletého soudního stíhání.
VYRÁBĚLY SE V TĚCHONÍNĚ BIOLOGICKÉ ZBRANĚ?
Ústav imunologie a mikrobiologie Těchonín je účelovým zařízením Vojenské lékařské akademie J. E. Purkyně v Hradci Králové. Získal jsem informace, že pod vedením generálmajora Vaňáska se v tomto ústavu společně se Sověty dělaly pokusy s chřipkovými viry. Jiný zdroj se dokonce zmiňoval o výrobě biologických zbraní. Je to pravda, nebo jde o české lidové pověsti a báchorky?
FOUKAT PROTI VĚTRU
Václavův osud byl připomínán nejen jako obdoba starozákonního morytátu o Kainu a Abelovi a bratrovražda jako varovné předznamení českých dějin, kult přisoudil Václavovi mohoucnost ideálního ochránce země - zvěčnělý počal plnit nedílnou roli panovníka i světce a v této dvojjedinosti byl záhy uctíván jako svatý patron a věčný vladař Čechů, rex perpertus, „vévoda, jenž nedá zahynouti nám ni budoucím". Byl to kníže Václav, jehož hrob (dílem osudu ho sám pomáhal stavět) se stal ohniskem nynější svatovítské katedrály, s jejíž historií nás tak impozantně seznamoval Dr. Zdeněk Mahler v trojdílném dokumentu KATEDRÁLA O TŘECH DĚJSTVÍCH.