ikoktejl

Česká republika
Tag: Česká republika Nalezeno 1 výsledků.
Tag: Česká republika Řazení

Leštinka

LEŠTINKA

 

   Připravil: Radek Procházka

   Foto: Luboš Parent

 „...míjíme domek střelmistra a pokračujeme k vozíkům na vytěženou žulu...“ Tak nějak by mohl probíhat výklad průvodkyně po skanzenu těžby žuly v lomu Leštinka, je tu ale jedno kdyby. Kdyby se celý skanzen nenacházel v království ticha, pod vodou...

Kamenolom se nachází nedaleko Skutče a patřil v minulosti mezi zhruba padesát lomů trojúhelníku měst Skuteč—Hlinsko—Nasavrky, který dával práci více jak 4500 lidí ze širokého okolí. Těžila se zde známá skutečská žula, pracovali tu i kameníci z Itálie. Z místní žuly byly vytvořeny železniční mosty i mnoho současných ulic. Již od roku 1891 se zde začala vyrábět žulová dlažba o rozměrech 18 x 18 cm. Vznik této lokality má na svědomí svazarmovská skupina potápěčů Chrudim a mnoho lidí kolem, kteří zažili postupné zatápění lomu po ukončení těžby až do dnešní podoby. Bylo zde odpracováno velké množství hodin na kultivaci obslužných objektů a mnohé vznikly až následně. V současné době se zde také staví, z důvodů rekonstrukce vyhořelého objektu.

   Ekosystém

Lidem, starajícím se o tuto lokalitu s hlavním vedoucím a zároveň správcem, dělníkem, biologem a potápěčem Lubošem Boržíkem v jedné osobě, se velmi zdařilo vytvořit fungující ekosystém této vodní nádrže. Jako počin číslo jedna řadím vysazení slávičky mnohotvárné v roce 1985, která se zde zdatně rozmnožila a vytvořila přírodní filtrační zařízení celého lomu, prostě takovou čističku, což je pro celou lokalitu klíčové. Na krajích lomu můžeme obdivovat množství vodních rostlin včetně nádherně kvetoucích leknínů.

Skladba ryb je druhově až neuvěřitelná, ale vše musí mít svá pravidla a regule. V letošním roce bylo dokonce potřeba nasadit antibiotickou léčbu. Pod vodou se tu běžně setkáváme s velkými kapry-důchodci a jejich oranžovými kolegy koi kapry. Těsně pod hladinou se prohánějí hejna okounů. Nad pochodujícími raky, kterých tu při každém ponoru spatříte desítky, majestátně proplouvají štiky. Narazíte tu i na candáta a ani sumec tu nechybí, ale potkat ho je zde už vzácností. Většinou je zaparkovaný ve skulinách lomu. Přebývají tu i želvy nádherné, ale svou plachostí a klidným vegetem v nepřístupných skulinách lomu jsou k nezahlédnutí. Naopak z malých jeseterů se už stali pěkní pořízci a pozorování jejich stylu plavání, který nemá pohybem daleko k malým žraločkům, je pro každého zážitek. U tohoto druhu bylo velmi těžké odhadnout, jak se zadaptuje, a je prima, že vše dopadlo dobře a můžeme tyto krásné ryby pozorovat při filtrování dnového bahna lomu. Systém jako takový doplňují malé organismy, žáby a mnoho mikroorganismů. Je zde prováděno i drobné přikrmování obilím. Rybky si zvykly na každodenní přítomnost potápěčů, a pokud vlastníte RB přístroj, je pozorování ryb samozřejmě daleko větším zážitkem. Čeká tu na vás i překvapení ve formě albína a společně s oranžovými koi kapry si ho všimne i potápěč se zamlženou maskou, hledající manometr :-).

   Potápění

Zázemí od WC po nastrojovací místa s koberci a pulty na výstroj, až po dekompresní pivečko a posezení je v super čistotě a kvalitě. Na lokalitě potápím desítky ponorů ročně a mohu říct, že vše funguje na jedničku a Ivanka, šéfová zázemí, plnírny a všeho kolem, má pro každého připraveny dobré pochutiny a primovou náladu. Vstupy do vody na více místech tvořené schody se zábradlím umožňují pohyb i s větší výzbrojí a výstrojí. Ve vodě se často využívají i výcviková plata v různých hloubkách. Potkávají se tu žáci potápění až po potápky ve vyšších levelech. Je tady možné trénovat naprosto vše. Viditelnost během roku je velmi dobrá, v zimě hlavně v období ledu super. Z důvodu probublávání vody teplými potápěčskými výdechy zamrzá lom jako poslední v okolí. Lokalita se dá v pohodě při jednom ponoru obeplout. Velkým zážitkem je pozorování raků a chování ryb. Potápěč, který si na poslední chvíli všimne metrové štiky splývající s větví stromu, je v němém úleku a všude přítomní raci jen potvrzují kvalitu a čistotu vody. Jedním z častých cílů pod vodou je instalovaný keson, původně násypka na obilí, do kterého se vejdou natěsno i čtyři potápěči s kameramanem při točení přípitku nového roku. Na dně si můžeme všimnout i shluku instalovaných amfor, střelecké munice a ostatních drobností. I při vícedenním potápění je stále co obdivovat.

   Skanzen těžby žuly.

Hlavní věc, která se Lubošovi s kamarády povedla v posledních letech a právě se dokončuje, je podvodní instalace skanzenu těžby žuly. Ano, v první fázi se to zdá být velmi bláznivé, ale je vidět, že když je vůle, dá se mnohé.

Krom rozpracovaných kvádrů a zbytků konce těžby tu tedy vznikl zcela ojedinělý skanzen. Pojďme tedy na návštěvu, dovoluji si vás provést trasou od kesonu. Zanořujeme se od plata dle vodicího lana ke kesonu, po prohlídce kesonu zhruba v 20 m nadplouváme nad sloupy elektrického vedení kompletně osazenými izolátory i zadrátované. Dojíždíme k velkému žebříku na skalní plato v hloubce 13 m. Zjevují se nám dva velké vozíky s korbou - plně funkční a pohyblivé, instalované na kolejích. Starý sud, stavební kolečko plné žulových kostek s vidlemi na nabírání. Pokračujeme k boudě střelmistra, na kterou je připojeno vedení, je zde umístěno čerpadlo, ponk se svěrákem a drobným nářadím, na stěnách visí pily a větší nářadí, každý si při proplouvání domkem všimne červené olejničky, jejíž barva ladí k venkovnímu mohutnému litinovému telefonu instalovaném na stěně. Nad dveřmi můžeme číst nápis Žulolom družstvo LP 1926. V rohu filcáky střelmistra. Domek má samozřejmě střechu a tak je potřeba počítat s možností vynoření až po proplavání a být opatrný při ponoru. Vplouváme dveřmi a otvor okna, kterým domek opouštíme, je dostačující a viditelný. Pod oknem je instalován velký kompresor, tlakovými hadicemi napojen na sbíječky zavrtané v žule.

Spousty věcí jsem záměrně vynechal, čekají na vaše objevení, postřeh a pozorovací schopnosti pod vodou. Na podzim 2009 a jaro 2010 má Luboš připravenu instalaci krytého konce vlečky s dalším vozem, takže dokončení skanzenu má ještě čas. Pomalým vynořením kolem stěn lomu končíme naši exkurzi prohlédnutím rybí polévky a ven na tu gulášovou.

Autorovi myšlenky a hlavně její realizace Luboši Boržíkovi se zde zdařilo vytvoření nádherného potápěčského koutu. Samozřejmě přichází daň v podobě velké návštěvnosti, ale tady s pýchou podotýkám, že i potápěčské členstvo se zde vyznamenává tolerancí, solidaritou a pohodou pod i nad vodou. K lokalitě mám úzký vztah a jsem tu rád. Potápění na této lokalitě pro mne vždy bylo a pevně věřím, že bude na pohodu.

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group