Cesta do pravěku
TEXT: JAROSLAV MAREŠ
V Africe najdeme tajemná místa, opředená legendami. Vymykají se všemu, co jsme až dosud poznali. V Evropě budí často úsměv, v afrických státech respekt a na místě samém, ve vlhké hnijící džungli, hrůzu. K těmto místům patří i močály Džiundu, nad nimiž se má vznášet přízrak smrti. Byl jsem tam.
Lovci z písečných dun
TEXT: JUDITA KOVÁŘOVÁ, FOTO: ISIFA
Ve Spojených arabských emirátech si lidé mohou díky penězům splnit to, o čem si druzí netroufnou ani snít. Navzdory luxusu a civilizačním výdobytkům v tomto petrolejovém ráji se místní muži věnují tradiční zábavě, která byla pro jejich předky v poušti často otázkou přežití. Sokolnictví.
Spasitel nebo masový vrah?
TEXT A FOTO: ANDRÉ VLTCHEK
Patnáct let po genocidě ve Rwandě si svět dosud není jistý, kdo vlastně je Paul Kagame, charismatický, elegantní a sebevědomý prezident jedné z nejchudších zemí světa.
Nejhrůznější místo na světě
TEXT: RADEK JOHN, FOTO: DAVID CYSAŘ A MARTIN RYCHLÍK
Na stěnách visí fotografie dvou, tří, pětiletých černošských holčiček a kluků. Usmívají se. Koukají bezelstně na svět velkými kukadly. Jsou to jejich poslední dochované snímky. Pod každým nevěřícně čtete: Hozena proti zdi. Rozsekána mačetou. Upálen. Vypíchány oči, hlava rozseknuta mačetou. Umučen. Zabita mačetou rukou matky.
Poslední titáni
TEXT A FOTO: PŘEMYSL RABAS, ILUSTRACE: JAN DUNGEL
Nosorožci jsou fascinující zvířata. Svým opancéřovaným tělem a mohutným rohem vzdáleně připomínají dávné triceratopse. A stejně jako těmto pravěkým ještěrům hrozí nyní i jim vyhynutí. Auto se po lijákem vymleté kamenité cestě zdárně vysoukalo z hlubokého řečiště.
Opičí hory
TEXT A FOTO: PETR SLAVÍK
S vlající zlatou hřívou a vyceněnými tesáky vypadají samci dželad hrozivě. Vyrážejí do boje, aby zahnali protivníka a získali srdce své vyvolené, nebo spíše vyvolených.
Konec divochů
TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ
Pygmejové – dříve národ šikovných lovců a stopařů, dnes kultura těchto nejtajemnějších obyvatel Afriky s přílivem civilizace upadá. Jaká budoucnost čeká přírodní národy?
Fotbal bídu nezastaví
TEXT: ANDRÉ VLTCHEK
Bude to velká událost. Mistrovství světa ve fotbale upne zraky milionů diváků na Jihoafrickou republiku. Co ale diváci určitě neuvidí, je chudinská čtvrť ležící pouhých pár kilometrů od nového stadionu. Tady mají jiné starosti nežli fandit. Třeba jak přežít tu nesnesitelnou bídu.
Tanec na Hlavě Satanově
TEXT A FOTO: KLÁRA SODOMKOVÁ
Zpoza saudsko-arabských hor na druhé straně Rudého moře začíná pomalu vykukovat měsíc, dnes zrovna v úplňku. Podél pobřeží míjíme několik různých luxusních letovisek, jedno velké s věžičkami a neony. „Sem jezdí hlavně bohatí Rusové,“ informuje řidič našeho těžce usmlouvaného taxíku.
Nomád s foťákem
PTAL SE: TOMÁŠ KUBEŠ, FOTO: ANTONÍN KRATOCHVÍL
Setkat se s fotografem Antonínem Kratochvílem, je jako setkat se živlem. Život se s ním nemazlil, ovšem on se životem také ne, což je znát i na jeho jadrném slovníku.
Africká maturita
TEXT: IVANA KAJZRLÍKOVÁ, FOTO: RUDOLF MIKOVINY
Přeběhnout krávu po hřbetu? Pro někoho možná nadlidský úkol, pro hamarské mladíky jediný způsob, jak se stát mužem. Někdy je ale nejtěžší udržet stádo pohromadě…
Archa potřísněná krví
TEXT: JAN SVATOŠ, FOTO: ARCHIV NP GORONGOSA
V Gorongose bývalo zvířat jako máku. Říkalo se dokonce, že právě zde Noe vypustil obyvatele své archy. Pokud by však viděl do budoucnosti, patrně by tu své svěřence nikdy nevysadil…
Chycen do pasti
TEXT A FOTO: VLADIMÍR POLESNÝ
Bloudím uzounkými uličkami. Ztrácím pojem o místě i čase. Vzduchem se linou vůně vábné i nevábné. Do toho labyrintu pronikají výkřiky prodejců, lačnících ulovit některého z cizinců, který si původně nic koupit nechtěl. Jenže už je v pasti, tedy konkrétně v súku, na arabském tržišti.
Tanec s duchy
Démonicky vypadající postavy pygmejských tanečníků osvěcuje úplněk, dunivé zvuky jejich bubnů doléhají až do hloubi pralesa. V tančícím víru polonahých těl mizí zbytky mého vědomí, přidávám se k ostatním, brána do jiných dimenzí se otevírá a já opouštím naši planetu...
Fenomen
Velryby z pouště
Fajjúmská oblast leží ve středním Egyptě asi 130 kilometrů jižně od Káhiry. Město Fajjúm je známé nálezy deskových obrazů lidí, přiložených k jejich pozůstatkům, tzv. mumiových portrétů.
Foťák místo pušky
TEXT: JAN SVATOŠ, FOTO: SAFARI MUSEUM KANSAS
To slovo znáte z katalogů. Fotosafari. Nejde ale o výkřik moderní doby. Cestu k němu začali budovat manželé Johnsonovi už na počátku minulého století. Riskovali byste svůj život kvůli vyvolání fotografie? Oni ano.
Polepšovna „mazlíčků“
Kde vítr čistí zlato
TEXT A FOTO: ŠTĚPÁNKA DLOUHÁ, LUKÁŠ CHMÁTAL A ONDŘEJ DLOUHÝ
V roce 2002 obletěla svět fantastická zpráva o objevu ztraceného města Inků. Vypravili jsme se zjistit, jak místo, které skrývala horská džungle přes půl tisíciletí, vypadá dnes. Konečně jsme tady, napadlo náš v okamžiku, kdy nám Roger Quispe Muñoz, náš místní průvodce, hrdě představoval svůj rodný kraj.
Krokodýlí slzy
TEXT: OLGA a VÁCLAV ŠILHOVI, FOTO: PROFIMEDIA.CZ, VÁCLAV ŠILHA
Příroda je bohatá na dramatické okamžiky. Takový moment nastal i v tanzanském Serengeti, když se krokodýl nešťastnou náhodou dostal do vražedného svěráku hroších čelistí. Fotografovat krokodýly nilské není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Kamerunský rocky
TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ
Serge Mbarga běhá nahoru a dolu po schodišti, vytvořeném z použitých pneumatik. Svědky jeho fyzické dřiny jsou odpadky a chudinské chatrče na okraji metropole. Sergeovi je to ale jedno. Je na cestě za svým snem. Být nejlepším boxerem světa.