Afrika
Súdánští dervišové tančí, jako kdysi bojovali
Napsal a vyfotografoval Tomáš Kubeš Mezi opuštěnými hroby se prašnou planinou nese podvečerem jemné bubnování. Vábí kolemjdoucí ke špičaté, zeleně natřené hrobce mezi několika stromy. Postávající dav mužů a dětí se zájmem sleduje bubeníky, kteří zručně tlučou prsty na malé bubínky a čekají na příchod dervišů. Vcelku běžná situace kdekoliv jinde na světě, tahle scéna se ale odehrává nedaleko nilských břehů, v zapomenutém Súdánu.
na Kanárské ostrovy i s batohem
Napsala a vyfotografovala Jana Rutarová Místní vypadají trochu překvapeně, když je zdraví a míjejí tři ženské s velkými batohy na zádech. Možná tudy před námi ještě žádný cizinec nešel. A to jsme na Kanárských ostrovech, kam turistický průmysl ročně dodává obrovskou masu lidí.
Věštby a kouzla
Napsala Věra Lukášková, Ilustrace archiv autorky Staří Egypťané uctívali mnoho bohů. Ve Staré říši (hlavní město Mennofer v Dolním Egyptě) to byl zejména bůh slunce Re nebo třeba bůh podsvětí Usire. V Nové říši byl hlavním bohem sídelního města Vesetu Amon. V egyptském náboženství se uchovaly silné prvky totemismu, zejména v zobrazování bohů ve zvířecí nebo polozvířecí podobě a v uctívání zvířat (posvátný býk Hapi).
faraon S PROKLETOU DUŠÍ
Napsal Jaroslav Mareš, ilustrace Richard Köhler Trvalo to téměř tři a půl tisíce let, než znovu proniklo sluneční světlo do zvláštní hrobky v Údolí králů. Tým britského archeologa Edwarda Ayrtona na ni narazil v roce 1907 náhodou, když pátral po hrobce faraona Tutanchamona. Nejprve objevil v podzemí masivní břidlicovou stěnu uzavírající vchod. Archeologové poznali, že tudy od dob zapečetění hrobu nikdo neprošel. Za touto stěnou objevili další břidlicovou stěnu. Tak dokonale nebyl chráněn žádný z dosud objevených hrobů!