Tváří v tvář sexu
Tak jako žádný civilizovaný člověk nerozumí primitivovi anebo zdravý nerozumí šílenci (...), přestali vyšet řovanci rozumět lidem kolem sebe, jak jsme se mohli přesvědčit na vlastní kůži. Přestali jsme tím však rozumět i sami sobě . (...) Trosky lidské osobnosti začali vyrůstat na této ztrátě vlastní identity,“ píše v r. 1968 ve svém odvážném článku JAK ZABÍT LIDSKOU OSOBNOST v Literárních listech profesor Ivo Pondělíček.
Bere politika identitu?
Politik, který se rád poslouch á a já nikdy nevím, o čem vlastně mluví. Tohle byla moje první reakce, když jsem se dozvěděl, že si můj šéf přeje místopředsedu vlády Jana Kalvodu na první stránky.
Maloměšťák?
V poslední době Jiří Menzel společně s Karlem Kachy ňou rozvířili hladinu kolem románu Bohumila Hrabala OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE: Oba ho chtějí točit, ačkoli se před tím dohodli na něčem jiném. Menzel mnohé překvapil: je o něm známo, že se konfliktům raději vyh ýbá. Možná je to poprvé, co musel ve prospěch věci zradit sám sebe.
MÁG MEZI ARCHITEKTUROU A HUDBOU
Než jsem se dostavil k Františkovi Vláčilovi, vrtalo mi hlavou, proč s ním tak dlouho nikdo nenapsal rozhovor. Dostavil jsem se v dohodnutý čas a pan režisér mi neotvíral. Sousedka mi pak prozradila proč: měl náročný den, tedy vlastně noc. A tak jsem začal tušit, že interview s tímto umělcem nebude snadná záležitost. Při druhé schůzce jsem pana Vláčila zastihl těsně poté, co mu jíž podruhé vykradli chalupu.
O ZLU
Původně chtěl Lordan Zafranovič se mnou rozmlouvat v češtině, ale jakmile zjistil, že téma bude lidské zlo, okamžitě rozhovor odložil na příští, kdy mohl mít u sebe překladatelku. A ještě než jsem mu položil první otázku, spustil: Na konci tohoto století to vypad á jak na konci devatenáctého stolet í: všichni dychtí po nacionální identitě.
LÍBÍ SE MI TO
Má v sobě „junáckou“ čest (je odchovanec Foglara) a proto si na lidech důsledně pamatuje to zlé i dobré. Na slavném silvestru v Domě kovoprůmyslu na Smíchově v r. 1990 (z nového roku se tu radovali mimo jiných prezident Václav Havel nebo slavný režisér Bernardo Bertolucci) jeden můj známý Václava Marhoula, který akci organizoval, požádal, zda by nemohl dovnitř pustit své dva kamarády.
SEBEKONTROLA
HERECTVÍ JAKO TERAPIE
TEXT: Rostislav Sarvaš
FOTO: Martin Malý
Velmi jsem se těšil na setkání s žijící legendou Bergmanových filmů. Jako prosťáček jsem očekával filozofujícího herce, který mě jistě obohatí o nějaký další rozměr v otázce hledání smyslu lidské