Vánoce slečny Latimerové
K důkladnému poznání nestačilo ani pětasedmdesát let, jež uběhly od objevu živé latimérie podivné, jedinečné ryby, která přežila v hlubinách Indického oceánu z dob dinosaurů. A co víc, s každým zkoumáním se objevují další nezodpovězené otázky.
TEXT: JAROSLAV PETR
V roce 1938 dostala slečna Marjorie Courtenay-Latimerová jedinečný vánoční dárek. Do jihoafrického přístavu East London jí ho přivezla s úlovkem rybářská loď Nerine.
Když kapitán zavolal mladé kurátorce zoologických sbírek místního přírodovědného muzea, že má pro ni něco extra, nasedla i s asistentem do taxíku a ihned se vydala do přístavu. Za chvíli se už v podpalubí Nerine přehrabovala úlovkem vytaženým z hloubky 70 metrů z moře při ústí řeky Chalumny. Pod těly žraloků objevila rybu, jakou nikdy předtím neviděla.
Dostanou na frak?
TEXT: PETRA NEVEČEŘALOVÁ
Turisté pozorují starší paní, jak běhá kolem plastového iglú a nadšeně vypráví o tučňácích. Smutná fakta prokládá vtipnými poznámkami. Na konci prezentace pak zazní tato otázka: nechcete koupit domov pro naše tučňáky?
Když v roce 2000 založil Wilfred Chivell firmu Dyer Island Cruises, která turistům nabízí ekotripy neboli pozorování mořských zvířat z pohodlí lodě, netušil jaké bude slavit úspěchy. Místo toho, aby lidi naložil na loď, ukázal jim zvířata a potom je odvezl zpět, rozhodl se jim nejprve ukázat ekologické problémy místního pobřeží. Hlavním poselstvím společnosti je ochrana tzv. mořské pětky, čili pěti nejvýznamnějších mořských obyvatelů zdejších vod. Sem se řadí velryba jižní Eubalaena australis, delfíni – a to hned dva druhy – delfín skákavý Tursiops truncatus a delfín indočínský Sousa chinensis, velký bílý žralok Carcharodon carcharias, lachtan jihoafrický Arctocephalus pusillus a tučňák brýlový Sphenis¬cus demersus. Právě populace posledně zmiňovaného zvířete za posledních deset let rapidně klesla. Reakcí na snížení populace byl krok organizace IUCN, která přeřadila tučňáka do kategorie „Endangered“ neboli ohrožený.
Čelisti strachu
TEXT A FOTO: KATEŘINA a MILOŠ MOTANI
Pohled do rozevřené tlamy žraloka většinou pozorovateli věští rychlý příchod smrti. Najdou se však tací, kteří pozorování žraloků mají za adrenalinový sport, jejich mekou je městečko Kleinbaai v Jihoafrické republice.
Zpouště Kalahari se vracíme zpátky k jižnímu pobřeží. Naše cesta míří na Cape Agulhas, Střelkový mys, nejjižnější bod afrického kontinentu. Právě tady se střetávají dva oceány, teplý Indický a studený Atlantský, právě tady bychom měli zažít nejvyšší hladinu adrenalinu v životě. Nad poklidnou krajinou se tyčí krásný maják a na břehu odpočívá lodní vrak Meisho Maru. Fouká slabý vítr, moře je poklidné a doufáme, že zítra bude stejné jako dnes a my se dostaneme na jednu ze „žraločích lodí“.
NÁVRAT LVA
Plavání s tučňáky
TEXT A FOTO: KATEŘINA A MILOŠ MOTANI
Tučňáci v Africe?! Nechce se nám tomu jaksi věřit. Nakonec ale zjišťujeme, že kolonií tučňáků brýlových je v Jihoafrické republice víc. Pouze k jedné z nich se však člověk dostane skutečně velmi snadno.
Smrt v přímém přenosu
Smrt v přímém přenosu
Text a foto Richard Jaroněk
Tak moc chceme pořídit nějaký ten záběr, tolik toužíme po krvavé podívané, až se najednou změníme a přejeme si, aby se to nikdy nestalo.
Pasivní lovci
„Támhle je nějaký lachtánek,“ ukazuji směrem k ostrovu a před ostrým ranním sluncem si rukou musím zaclonit oči. „Tam, na dvou hodinách.“ Dnešní poslední prosincový den je pro nás tak trochu atypický. Žádné tradiční zvyky, žádné procházky v hlubokém sněhu až po kolena a ani červené nosy od silných mrazíků nebo od toho, jak se slivovicí obcházíme sousedy, abychom si popřáli veselý silvestr a šťastný nový rok. Žádný sníh, ani mráz. Natož bílé české kopečky.
Konec vlády žraloků
TEXT A FOTO: RICHARD JARONĚK
V Jižní Africe se strhl velký poprask. Konečně úřady polapily Inda, který nelegálně lovil tygří žraloky. Prý zabil dva, možná tři, a pokuta je ve výši několika milionů korun.
Fotbal bídu nezastaví
TEXT: ANDRÉ VLTCHEK
Bude to velká událost. Mistrovství světa ve fotbale upne zraky milionů diváků na Jihoafrickou republiku. Co ale diváci určitě neuvidí, je chudinská čtvrť ležící pouhých pár kilometrů od nového stadionu. Tady mají jiné starosti nežli fandit. Třeba jak přežít tu nesnesitelnou bídu.
ZA LÉTAJÍCÍMI ŠAMANY
Vánoce po lesothsku
Tuva – tajemné srdce Asie
AFRIČTÍ SLONI, BUDOU SE ZASE STŘÍLET?
"NOVÝ EDEN" NA ZÁKLADECH STARÉ LEGENDY
MILIONOVÉ PEŘÍ?
ZA PŘÍRODOU JIŽNÍ AFRIKY
TEXT: Václav Chaloupek
FOTO: Jaroslav Vogeltanz
O Jihoafrické republice říkají reklamní prospekty, že to je "svět v jedné zemi". V mnoha směrech je to pravda, najdete zde mnoho zajímavostí, za kterými jezdí turisté do různých světadílů. Pokud
ARCHA NA MYSU DOBRÉ NADĚJE
TEXT: Jiří Černický
FOTO: Ondřej Hrab
Pouliční představení začalo. Bílý přízrak na chůdách prošel ulicí. Začaly se rojit děti a za okamžik i dospělí. "Co se děje? Nějaká krajková opička se svatozáří? To je bláznivej nápad. A támhleten
BUVOLI SE VRACEJÍ
TEXT: Přemysl Rabas
FOTO: Rostislav Stach
Je pátek. Od rána jsme v provizorní karanténě postavené velice důkladně uprostřed rezervace a čekáme na transport. Uprostřed jihoafrické přírody čekáme na české buvoly! Je tu Richard se ženou, jejich
KONTROLA PANENSTVÍ
Autor: Georgina Hamilton
Chcete nevěstu s certifikovaným panenstvím? Vyberte si dívku z kmene Zulu. Každoročního rituálu kontroly panenství se účastní dívky ve věku od 13 do 19 let.
VŠECHNY BARVY JIHOAFRICKÉ DUHY
TEXT: Radovan Šimek
"Nepotřebujete zahradníka, pane?" Přiznám se, že při zaslechnutí téhle věty mě pojala ješitnost Středoevropana, který se zřejmě už natolik zabydlel v Africe, že ho považují za místního, a navíc dost
PEŘEJE V POUŠTI
Autor: Robert Kazík
Severozápad Jihoafrické republiky vypadá z letadla jako rozervaná skalnatá krajina bez života. Skořicová barva vyschlé země se ostře odráží od temně modrých vod Atlantiku. Jediný pás zeleně se táhne