Bublinky otce Pérignona
Text Michal Mašek, ilustrace Dalibor Nesnídal
Šampaňské víno: těžko odmyslitelná a vpravdě mezinárodní součást všech oslav. Na to, že jde o jeden z nejpřevratnějších vynálezů v dějinách vinařství, netrvalo odhalení tajemství perlivého vína nijak dlouho.
Mladší bratři cest
TEXT A FOTO: MICHAL MAŠEK
Mosty kdosi nazval mladšími bratry cest. Pro dopravu znamenaly revoluci. Překonávají překážky, zkracují cestu, rozšiřují akční rádius. Zkrátka, sbližují protilehlé břehy. Určitě stojí za stejnou pozornost jako jiné stavby, kterým se obdivujeme.
Mínojské stopy
TEXT A FOTO: MICHAL MAŠEK
Pojďte s námi nahlédnout do tajemství ostrova bájného Mínotaura, poodhrnout závoj historie místních nalezišť a projít se časem do pionýrských dob archeologických objevů.
Pivo i pro faraony
Koně Rytířů
napsal Michal Mašek, vyfotografoval Tomáš Míček
Je černý jako noc a stejně tajemný. Kůň rytířů, který málem nepřežil. Jeho krev přitom koluje i v krvi našich starokladrubských vraníků. Fríské koně přitom znali už Římané. Jen se jim tak nelíbili jako současným obdivovatelům plemene. Popisuje je už římský historik Tacitus (55–120 našeho letopočtu): v očích většiny Římanů to byla zvířata nevzhledná, ale brali je jako nepostradatelné pro práci v hospodářství. Tehdejší frísové ovšem byli poněkud jiní než dnešní – menší, hrubší. Také kdysi nebyli výhradně jen černí jako dnes. Chladnokrevný fríský kůň (jeho novodobý potomek už patří k teplokrevníkům) je potomkem primitivních lesních koní západní Evropy; byl chován na fríském pobřeží severního Holandska (Friesland). Dnes také v Holandsku žije zhruba polovina ze všech koní této rasy. Podle údajů samotných chovatelů jich je na světě kolem osmdesáti tisíc.
Tady bude hrad
NÁVRAT BRASSERIE
FUTUROSCOPE - EVROPSKÝ PARK OBRAZŮ
Lokomotiva hrozivě rostoucí před očima skřípavě brzdí na nádraží v Ciotat. A zrovna před kamerou! Někteří svědkové těch prvních pohyblivých obrázků bratří Lumièrů se posledního metru na kolejích nedočkají.
PO STOPÁCH VIKINGŮ
Autor: Michal Mašek
"Onoho dne, 7. června roku 793, dosáhli opatství Lindisfarne. Přiřítili se jako bodající sršni, jako vyhládlí vlci. Loupili všade, vraždíce nejen dobytek, ale také kněží a mnichy.
SYDNEY - MĚSTO V PĚTI KRUZÍCH
Autor: Michal Mašek
Snad nejopakovanějším slovem v současné australské společnosti je slovo "multikulturní". A možná nikde jinde než právě v Sydney bychom nenašli lepší příklad pestré směsice tradic, kultur i etnik.
E-AREA - TROJROZMĚRNÝ SEN
DRUIDOVÉ, RYBÁŘI A VYSOKÉ ČEPICE
Text: Michal Mašek
Malíř Gauguin psal kolem roku 1880 z Pont Avenu v dolní Bretani: "Potkávám se tu na každém kroku s čímsi divokým a primitivním. Zdejší lid dosud vzrušují báchorky o čarodějnicích, tajemné hlasy
BURGUNDSKO MEZI KOŠTÝŘEM A MYSTICKÝM MLÝNEM
CESTA DO NITRA ZEMĚ
ŠEJDÍŘI NA SAINTGERMAINSKÉM JARMARKU
Autor: Michal Mašek
Pařížská bohémská čtvrť bývala vřícím kotlem aktivity, intelektuálních debat a filozofických půtek. Dneska je tomu bohužel úplně jinak.
KORFU VE STOPÁCH DURRELLŮ
Kdesi nad rozhraním albánských a řeckých kopců stoupalo slunce a žhavilo svůj středomořský gril. Dopili jsme kávu a plivali na terasu apartmánu semínka opuncie. Dole se jich ujímali velcí mravenci. Klekli jsme si, abychom mohli zblízka sledovat jejich štrapáci směřující pod olivovník v zahradě. Z dálky několika desítek let se ozval hlas: Co ti mravenci provádějí, je nad lidské síly.
VESELO JAKO NA HŘBITOVĚ - PŘÍBĚHY NEJSTARŠÍ PAŘÍŽSKÉ ZAHRADY SMRTI
Zřídka vycházím ven, když se však cítím ochablý, jdu se vzchopit na Pere-Lachaise... Vyhledávaje mrtvé, vidím život.
Balzac
Snad nic neilustruje útlý chodníček mezi životem a smrtí tak dobře, jako hřbitov.
Z KLOKANÍ KAPSY - ROZHOVOR S DÁŠOU BLÁHOVOU
Autor: Michal Mašek
Některé kmeny v západní Austrálii věří, že člověk bude umět dobře nebo špatně plavat podle toho, jestli matka hodila při porodu pupeční šňůru do vody nebo ne... Vzato tímhle aboriginským