ikoktejl

Topí Pigula
Tag: Topí Pigula Nalezeno 1 výsledků.
Tag: Topí Pigula Řazení

Smrtonosný tuleň

Smrtonosný „tuleň“

    Text Topí Pigula (šéfredaktor magazínu Travelfocus)

   Foto US NAVY

 V angličtině by titulek vyzněl lépe – deadly SEAL. Vtípek samozřejmě lépe než zoologům zní těm, kdož znají zkratku speciální bojové jednotky US NAVY. Sea, Air, Land.

    Konvence stranou

Za oficiální vznik jednotek SEAL se považuje akt podepsání dokumentu o rozšířeném užívání nekonvenčního válečnictví prezidentem J. F. Kennedym v roce 1962. Oficiální posvěcení sice musí být, ale přišlo v době, kdy nekonvenční jednotky už měly první bojová nasazení za sebou. Za „prenatální stadium“ SEAL by se dal označit Underwater Demolition Team, bojující na souši i ve vodách během 2. světové války jak v Evropě, tak v Pacifiku. Současné jméno je sestaveno z prvních písmen slov Sea (moře), Air (vzduch), Land (země) a dohromady tvoří anglické slovo SEAL (tuleň). To jakoby předznamenávalo jejich „mokré“ nasazení. Ne, že by jednotlivé týmy nebyly nasazovány do misí na pevnině, ostatně jejich akce v Afghánistánu či Iráku jsou poměrně známé, ale přece jen je jejich silnou zbraní pohyb a akce ve vodním živlu. Svou hodnotu dokázaly jednotky nekonvenčních bojovníků SEAL i v nechvalně proslulé vietnamské válce v létech 1964 až 1975, kde se klasické „velké“ vedení války ukázalo v boji proti partyzánské taktice Vietcongu jako málo účinné. 

Číst dál...

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group