COITUS INTERUPTUS MILOŠE FORMANA
V západní, dodnes řídce obydlené části Connecticutu, postavil roku 1748 muž jménem Carter první farmu: dodnes tu po něm zbyla cesta s jeho jménem, kličkující kolem potoka s bobří hrází a záseky sekery na hrubě otesaných trámech stavby. Nejspíš si přál, aby tu lidé jeho jména žili ještě po dvou stoletích, ale určitě netušil, že to jméno bude stejně jen v překladu: Carter se totiž rovná staročeskému Forman.
BROOKLYN
Všude, kam přijdeš se tě zeptaj, kdo jsi. Ty řekneš křestní jméno - jsem ten a ten, chci to a to. A pak se tě určitě zeptaj, jak se máš. O. K. - musíš říct, že fajn. Rozumíš? Ale já tohle nechci, protože i ty, když se někoho zeptáš jak se má, tak řekne, že se má dobře. Prostě tady nemůžeš říct, že si hledáš džob. Kdyby jsi chtěl na ulici někoho oslovit, tak se taky nechytáš. Nikoho nezajímáš, maximálně začne nějaká ženská řvát, že ji obtěžuje úchylák.
HARLEM: VYMÍRÁNÍ POKRAČUJE
Tmavý, špinavý, špatně osvětlený Harlem je depresivní jako málokteré místo na světě. Zčernalé rozpadající se domy se zatlučenými okny, čpící spáleniště, louže vody z prasklých vodovodních řadů na silnici i chodnících, které snad nikdo neopravuje, rozsekaný asfalt, díry, odpadky, smrad, trosky lidských existencí zničené crackem a nemocí AIDS všude kolem," psal jsem o téhle šílené čtvrti v říjnu 1989.
POLICAJTKY SE S TÍM NEMAZLÍ DEN PRVNÍ
Auto explodovalo. Jo, to je Amerika! Jsem z toho nervózní. Nejsem přece tvrdej hoch od CIA, ale jenom malej českej reportér. Za rohem zaštěkal samopal. Instinktivně jsem se přikrčil. Nebyla to žádná sranda. Polda se na mne usmál - jeho výraz byl tak trochu plochej. Opětoval jsem mu lehce samolibý úsměv sympaťáka. Ale on ho už neviděl. Prásk. Prásk! Ten druhej výstřel mu z hlavy velkou rychlostí sebral mozek.
Gangsterský život
V Los Angles je přes tisíc gangů. Přijel jsem tam v době, kdy gangy Bloods a Crips podepsali příměří, že nebudou zabíjet a střílet jeden druhého. Bylo to v roce právě po Los Angelesk ých riotech. Tyto gangy spolu válčily po více než dvě desetiletí. Po podepsání příměří gangsteři začali společně pracovat pro svou komunitu, opravovali svá obydlí a učili se, jak se zapojit zpět do pracovního procesu.
... A PAK NÁS SEBRALI
Přečetli nám takové varování, že zablokováním cesty se dopou štíme trestného činu, a že když neodejdeme, seberou nás. Ani jsme se nehnuli . . . „ Štěpánovi je jedenatřicet a přestože nosí ryze české jméno a mluví plynně česky, je kanadský občan. Jeho rodiče emigrovali, když mu ještě nebylo ani pět. Jeho dívce Janě je taky jedenatřicet a přestože se jmenuje Talbotová a je čistokrevná Kanaďanka, snaží se taky mluvit česky.
Gloria MOŘSKÁ TAXIKÁŘKA
„Tady nemůžeš fotit, povídá nevraživě Indián oděný do žlutého nepromokavého pláště a otesávající ostrou motyčkou obrovitý kmen. Dlouhé šupiny dřeva, některé stočené do kroužků jako prstýnky, mu padají k nohám. „Rád bych věděl proč, namítám nejistě. A po kratičké chvilce napětí opatrně dodávám: „Tobě to vadí? Gloria Talbot stojící vedle mne se potutelně uculuje.
Anasazi, Dávní cizinci
Až do 70. let 19. století bylo území tzv. „Four Corner States, čtyř států unie, jejichž hranice se stýkají v jediném místě, Arizony, Utahu, Colorada a Nového Mexika, považováno za oblast bez jakékoli kulturní historie, pustou poušť, která je maximálně domovem pro hrstku kočujících Navahů. Jaké však bylo pro Ameriku překvapení, když zjistila, že tato oblast byla osídlena dávno před příchodem bělochů civilizací, která i dnes budí náš zasloužený obdiv.
DUCH V AKCI
Ve dnech 6. až 11. Června 1995 se v přepychovém kalifornském hotelu Westin, poblíž města Santa Clara (asi hodinu cesty autem od San Franciska), konala 14. Mezin árodní transpersonální konference. 1200 převážně kalifornských a amerických transpersonálních psychologů, terapeutů, umělců a jiných i laick ých zájemců a 200 dobrovoln ých pomocníků strávilo intenzívní posluchačský i zážitkový týden v typicky americk ém prostředí.
Dyk vám to říkám, vole!
Génius je člověk jako každý jiný, jenže je jiný,“ napsal Balzac. V září 1979 jsem nastoupil v Los Angeles jako asistent u Ivana Passera na filmu CUTTERS WAY. Kromě práce pro nejštědřejšího gurmána v Hollywoodu, seznámil jsem se s veselým pánem, který byl „jiný“ - měl elegantní knírek, někdy nosil askot a modrý baret a vypadal jako francouzský malíř: s Jiřím Voskovcem.
„VELKOU MATKOU“ díky herectví
Uskutečnit rozhovor se slavnou světovou osobností vyžaduje mít velmi dobré kontakty a dobré nervy: člověk je nucen podstoupit velmi ponižující procesy. A proto bylo pro mě velkým překvapením, když jsem se jednoho dne za pět minut pět (díky skvělé paní Míle Řádové) dozvěděl, že Mia Farrowová je ochotna mi poskytnout v šest hodin interview. Zchvácený se dostavím do hotelu Palace a čekám.
Poslední velikán Fidel Castro
Pro fotografa je setkání s Fidelem Castrem něčím tak mimořádným, jako chůze po Měsíci. Naše vnitřní vzrušení vzrůstá s dobou, po kterou čekáme na ten velký okamžik. A tak, abychom si ukrátili čas, rozhodujeme se prohlédnout si Havanu. Noční život tohoto města, popisovaný takovými spisovateli jako byl Hemingway, ztratil trochu ze své sladké a opojné atmosféry, tvořené hudbou, tancem, rumem a sexem.
Sbohem bože, jedu do Bodie
Během svého posledního poby tu v USA jsem nějaký čas strávil v San Francisku. Zde jsem poznal rodinu Brownových. Slovo dalo slovo, láhev dala láhev - no prostě jsme si padli do oka. Brownovi mě pozvali k sobě na návštěvu. A zde mě čekalo největší překvapení - seznámení s patriarchou rodu panem Jimem Brownem. První, co mě upoutalo, byla kostkovaná deka na kolečkovém křesle.
CÍRKEV JEŽÍŠE KRISTA SVATÝCH POSLEDNÍCH DNŮ
Mormoni se považují za nejrychleji rostoucí náboženskou organizaci na světě. V současné době má přes 8,5 milionu členů. Sami mormoni uvádějí, že každé dvě a půl minuty křtí nového člena.
DĚJINY MORMONŮ Zakladatel této církve Joseph Smith dva roky před svou smrtí vysvětlil, jak došlo k založení této nové náboženské společnosti.
Svoboda volby platí kdekoli na světě
Když v listopadu roku 1993 Koktejl rozesílal do světa dopisy s žádostí o rozhovor osobnostem, o kterých se domníváme, že významným způsobem zasáhly do světových dějin dvacátého století, nikdo nepočítal s tím, že jako první se ozve práve Milton Friedman. Snad ho zaujal příběh magazínu, jehož bytí odstartovala praktická aplikace „Svobody volby". Možná to byla vzpomínka na předky, pocházející z Podkarpatské Rusi, součásti předválečného Československa.
SVĚT ODPOČÍTÁVAL POSLEDNÍ MINUTY
Nikdy dříve ani potom nebyl svět tak blízko sebezničení jako v roce 1962. V týdnu od 22. do 29. října vrcholila „karibská krize“, způsobená pokusem Sovětů rozmístit rakety středního doletu na Kubě. Svět stál na pokraji jaderné války. Nové pohledy na staré události přinesly letos v říjnu publikované dokumenty z bostonské knihovny tehdejšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda KENNEDYHO.
ÚTESY V OHROŽENÍ
Pustil jsem se rezavého kotevního řetězu a namířil si to hlouběji do laskavého objetí teplých vod Karibiku. Znovu jsem se jakoby ve stavu beztíže ponořil do onoho fantaskního světa, tvořícího v historii života na této planetě přechod mezi mořem a souší - do říše korálů.
KOUŘÍCÍ HORA A BÍLÁ ŽENA
V jazyce Nahuatl znamená Popocatépetl - Kouřící hora a Iztaccíhuatl - Bílá žena. Podle dávné legendy byla Iztaccíhuatl krásnou dcerou mocného vládce. Ten byl však už velmi starý a jeho říši začali ohrožovat nepřátelé. Sezval tedy své nejudatnější bojovníky a slíbil svou zemi a dceřinu ruku tomu, kdo nepřátelská vojska porazí. Jedním z bojovníků byl i Popocatépetl, který dceru vládce miloval a ani on jí nebyl lhostejný.
WEST INDIAN CARNIVAL
West Indian Carnival je karnevalovým vyvrcholením,možno povedať šľahačkou, týždňového West Indian Festivalu, ktorý sa vo Veľkom Jablku, ako pred tridsiatimi rokmi pomenovali ľudia public relations z radnice Mesto New York, koná každý rok. Vyzdobené tiráky s hudobnými aparatúrami a transparentmi, ovešané ľuďmi a reklamami sponzorských firiem, fantazijné masky a mystické monštrá sa prechádzajú a najmä tancujú a vlnia sa po dlhokánskej niekoľkokilometrovej Eastern Parkway v Brooklyne tam a späť.
OSTROVY SNŮ A RAJSKÉ POHODY
Splnil se mi sen mého dětství. Přistál jsem na Havajských ostrovech, rozhozených jako diamanty v nekonečné hladině Tichého oceánu. Jejich krajina se mění rychle jako na běžícím filmovém pásu. Nadoblačné, strmé hory se zvedají prudce vzhůru od nekonečných pláží, pokrytých jemným bílým pískem. Rozervané skalnaté útesy, o které se tříští v mohutném dunění vysoké příbojové vlny. Rozsáhlé ananasové plantáže se střídají s palmovými háji.