Severní Amerika
Za obeliskem kapitána Cooka
V místě, kde kdysi domorodci zabili kapitána Jamese Cooka, stojí osmimetrový žulový obelisk. Stojí na břehu zálivu, mohutný, bílý, v okolní zeleni doslova svítí. Po souši se k němu však dá dostat jen se značným úsilím. Už dlouho jsem se tedy zabýval plánem, že bychom k němu mohli napříč zálivem dopádlovat.
Švédsko v Karibiku
„Přijďte za mnou na stanici, zapomněl jsem si razítko v šuplíku a dát vám je do pasu musím. Není to daleko,“ řekl mi imigrační úředník, když jsme přistáli v Gustavii, hlavním městě ostrova Saint-Barthélemy. Ostrov je sice francouzský, ale uchoval si mnoho z dob, kdy tu vládli Švédové.
Ze hřbitova až do nebe
Guatemala je ve všech ohledech neuvěřitelně pestrá země a týká se to i svátků. Mayské rituály se často prolínají s katolickými obřady. Barevné hroby, patnáctimetroví draci, ohromná procesí, mayské tance v maskách... K nejdůležitějším svátkům zde patří Svátek všech svatých a Památka zesnulých, které připadají na první a druhý listopadový den.
Člověk na ústupu
Osmnáct lidí na jednoho aligátora. Neuvěřitelné číslo. Přesto jsou na světě místa, kde by se to dalo očekávat. Na turisticky oblíbené Floridě ho vypočítali biologové.
Když dinosauři zapomenou vajíčka
Jako kdyby tu zapomněli dinosauři svá vajíčka, tak vypadají zvláštní pukající zaoblené kameny v jedné části podivné a naprosto pusté oblasti, která v překladu doslova znamená špatná zem, neužitečná, prostě k ničemu. Bisti Badlands je název bizarní krajiny na severozápadě Nového Mexika.
V labyrintu kubánských kultů
„Podívej, to je snoubenka oríši, iyavó, tedy nově iniciovaná santera,“ sděluje mi moje mulatka Yadira na terase kavárny ve staré Havaně, ukazujíc na nádhernou mulatku v bílém, která prošla právě kolem. „Denně jich potkáš v ulicích Havany na tucet. Aby se jí stala, musela stejně jako ostatní projít křtem, kterému se říká asiento,“ Později se mohou stát kmotrem nebo kmotrou – padrino někoho dalšího, kdo prochází santerským křtem. Oni pak povýší na kněží. Santerie má také svého „papeže“ – nejvyššího babalao. Říká se mu otec tajemství a představuje nejvyšší moudrost. Může jím být pouze muž. Žena se může stát jen jeho pomocnicí. „Ale kdo tyto vyvolené učí moudrosti,“ ptám se své mulatky.
Čarodějové po kubánsku
Každé ráno, krátce poté, co se nad přístavem vynoří slunce a začne pozlacovat střechy staré Havany a svými ostrými tropickými paprsky vyhánět příjemnou ranní brízu z města, zazní z otevřených oken mé sousedky rytmické chřestění rumbasek. Teresita, šedesátiletá dáma, mě budí zpívajíc jasným hlasem: Dá yo salú orissá...
Cortésovo místo vlaštovek
Cozumel je největším mexickým ostrovem. Je proslaven překrásnými plážemi a divokou květenou, zalíbení v něm kdysi našli Mayové, kteří jej poeticky nazvali Cuzamil, tedy Místo vlaštovek.
Nastane strašidelné ticho?
Existuje místo, kam se každý rok ve stejný čas vracejí obři oceánů a moří – keporkaci (Megaptera novaeangliae). Jedni z největších živočichů této planety. Je to území uprostřed pacifického oceánu, ostrovy nejdále
Les z drahých kamenů
Kam až oko dohlédne, leží přeházené kmeny mohutných stromů, hromady špalků, úlomků. Vše je zkamenělé, jako by se toho místa někdo dotkl kouzelnou hůlkou. Tohle ale není pohádka. Díváme se na největší zkamenělý pravěký les na světě. Hýří nejpestřejšími barvami.
Plášť neviditelnosti
Stát se neviditelným, a zmizet tak lidem z očí. Tato vlastnost, kterou zatím známe jen z filmů a literatury, nedává spát vědcům ani vojenským stratégům. Teoretický fyzik Ulf Leonhardt ze Svatoondřejské univerzity ve Skotsku před časem prostudoval způsoby mizení ve smyšlených příbězích a dospěl k jednoznačnému závěru: Pokud jednou budou po Zemi chodit neviditelní lidé, budou nejspíš využívat podobný princip zmizení jako Sue Stormová z komiksu Fantastická čtyřka. Superhrdinka kolem sebe s pomocí silového pole usměrňuje světlo, to ji obtéká, a ona tak není vidět.
Jsem stále posedlý hlubinou, potvrzuje objevitel vraku Titaniku
Má za sebou spoustu objevů, a pokud dnes víme, kde leží vrak legendárního Titaniku, vděčíme za to Robertu Duane Ballardovi. Neustále ale hledá další lodě a potápí se do hloubek, kam se dostal skutečně málokdo. Co je tím neustálým motorem jeho usilovného hledání dalších a dalších ztroskotaných lodí a zkoumání mořského dna?
Poslední modří
Žili spokojeně na jediném místě zeměkoule miliony let. Pak sem přišli lidé a téměř je vyhubili. Teď jsou také jediní, kdo je může zachránit.
Hnijící dinosauři Klondiku
Podle střízlivých odhadů leží v okolí Dawson City legendárního Klondiku pod tunami vytěženého štěrku zlaté nuggety za miliony dolarů. Teoreticky je možné je najít různými hledačkami a detektory kovů a sem tam se o to někteří dobrodruzi i pokoušejí, ale nalezené valouny nenahradí energii a peníze, které byly do akce vloženy. Ani dnes, na začátku 21. století, se nenašel zaručený a levný způsob, jak se k pohádkovému pokladu dostat.