A VYSTUPUJU Z VLASTNÍHO PŘÍBĚHU
VEVERKU ODCHOVAT NEUMÍM, NOSOROŽCE ANO, TVRDÍ ZDENĚK VÁGNER, NÁŠ NEJVĚTŠÍ PRAKTICKÝ ZNALEC AFRICKÉ FAUNY
Autor: Hynek Adámek
"Letadlo dorolovalo na konec přistávací dráhy. Byl jsem poprvé v Africe a měli jsme mezipřistání při letu do kamerunského hlavního města Yaoundé. Dveře se otevřely a na mě dýchlo šílené vedro.
JDU PĚŠKY KOLEM SVĚTA, ŘÍKÁ O SOBĚ JÁN ZÁKOPČANÍK
Autor: Hynek Adámek
"Tisíckrát se mě už lidi na ulici zeptali: Jak bude? A stejně tak často: Co s tím počasím děláte? Někdy mě to už nadzvedává. Zpočátku jsem se jim to ještě pokoušel vyložit, jak počasí vnímám já, a odpovídat něco v tom smyslu, že si za něj můžeme sami.
LUBOŠ KROPÁČEK JE MUŽ S DUŠÍ ORIENTU
"SLABŠÍ MÁ SMŮLU"TVRDÍ ING. PAVEL PAVEL. ZDA JE TO SPRAVEDLIVÉ? SMUTNÉ, ALE PŘIROZENÉ...LIDSTVO JAKO PLÍSEŇ V PETRIHO MISCE
Autor: Rostislav Sarvaš
Měl jsem o muži, který "rozchodil" sochy moai z Velikonočního ostrova, jinou představu. Tušil jsem, že u něho exaktní myšlení bude těžko prolomitelné, což mě u některých lidí irituje, ale jeho spoléhání na lidský rozum a jeho rozumové úvahy mně chvílemi připadaly fascinující, inspirující.
ZPÁTKY NA DŘEŇ - míní Šimon Pánek, který staví do kontrastu touhu něco mít, a přirozenou radost z žití a spoluprožívání
Za dobu své existence dopravila společnost Člověk v tísni, kterou Šimon Pánek spoluzakládal a donedávna byl i jejím ředitelem, stovky zásilek s přímou humanitární pomocí. Podpořila disidenty, nezávislé novináře, obhájce lidských práv či představitele demokratické opozice ve více než dvaceti zemích světa.-
PLACHTĚNÍ JE ČEKÁNÍ
Jméno Zejda v historii našeho plachtění něco znamená. Vždyť váš otec byl až do vašeho nástupu jediným českým plachtařem, který kdy držel světový rekord. Chápala jste svoje začátky na letišti jako pokračování rodinné tradice?
BOLEST, SLZY A CIVILIZACE V OBJEKTIVU JANA ŠIBÍKA
Byl to velmi zvláštní pocit. Seděl jsem s člověkem, který mi vyprávěl "všechny hrůzy světa" - lidská fantazie na ně většinou nestačí - a představoval jsem si dětské tváře černoušků, jak se usmívají na fotografa, který snímá jejich usekané ruce a nohy...
ČISTÝ BOJ S PŘÍRODOU A BOJ S ČASEM PROŽÍVÁ NA SVÝCH EXPEDICÍCH POLÁRNÍK MIROSLAV JAKEŠ
Autor: Rostislav Sarvaš
Na stole leží revolver, satelitní mobil (dá se jím volat i ze severního pólu) a navigační přístroj GPS. Proti mně sedí muž, který nezapadá do mé původní představy: nevedu rozhovor s drsným horalem se sebevědomým úsměvem, ale téměř s plachým a jemným mužem.
ČAJ A ČÍNA
Autor: Soňa, Zdeněk a Michal Thomovi
Přestože lze podle historických pramenů velmi těžko určit, kdy a kde začali lidé pít čaj, za pravlast lahodného trpkého moku je pokládána Čína, země s jedinečnou, téměř pět tisíc let dlouhou kulturní tradicí.
POSLEDNÍ AŠANTSKÁ VÁLKA
Autor: Václav Štor
Datum 28. března 1900 je v dějinách ašantského národa zapsáno černým písmem. Na tento den svolal guvernér britské korunní kolonie Zlatonosné pobřeží Frederic Hodgson do sídelního města ašantských králů Kumasi shromáždění náčelníků.
RYTÍŘI MEČE I DUCHA - MALTÉZŠTÍ RYTÍŘI
TAJEMSTVÍ LENINOVY KNIHOVNY
Na konci 2. světové války odvezla Rudá armáda do Ruska největší válečnou kořist dvacátého století. Malby Rembrandta a van Gogha, trojský zlatý poklad, a neuvěřitelnou sbírku prvotisků. Sto třicet sedm velmi cenných knih z patnáctého století, včetně "Putování do Svaté země" - patrně jednoho z prvních tištěných cestovních průvodců, pokud ovšem pomineme skvělý "Milion" Marca Pola z druhé poloviny 13. století.
POSLEDNÍ RÁJ OTY PAVLA
Autor: David Walter
"Můj tatínek pochopil už tenkrát, že jednou můžeme uvidět bulváry Paříže a mrakodrapy New Yorku, ale už nikdy nebudeme moci týdny bydlet v chalupě, kde voní v peci chleba a v máselnici se tluče máslo," napsal Ota Pavel, když putoval vzpomínkami k Berounce.
ZNAMENÍ VLKA
Autor: Jaroslav Monte Kvasnica
"Rozum mi říkal: Máš hlad. Jestli je to jídlo dobré pro psy - a z tebe se koneckonců pomalu ale jistě stává jeden z nich - pak přece nemůže být špatné ani pro tebe.
ZDIVOČELÝ CÍPEK ZEMĚ
AVUANGA VONÍ DIVOČINOU
Autor: Jana Patrmanová
Stojí tu vedle sebe. Ještě se navzájem neznají. Přesto od první chvíle dobře vědí, kdo jsou ti druzí. Magda, Marie, Markéta. Lucie, Michal, Mirek. Aleš, Štěpán, Veronika. Honza, Jana, Vojta.
ŠÍFÁCI
Autor: Miloš Klohna
Zazvonil budík. Je přesně šest ráno v děčínském přístavu. Dva krát tři metry kajuty se dvěma postelemi a oknem vlakové konstrukce působí stroze a studeně. Oni tu žijí šest měsíců v roce. Pendlují
BAREVNÍ LETCI
MAJÁKY NA VRCHOLCÍCH HOR
Autor: Jakub Štýbr
Jako na výběžcích pevniny stojí majáky, které vysílají světelné signály lodím plujícím podél pobřeží, tak na našich kopcích stojí věže. I ty vysílají do okolí signály. Signály televizních programů,