ikoktejl

Pavlína Procházková
Tag: Pavlína Procházková Nalezeno 2 výsledků.
Tag: Pavlína Procházková Řazení

Bronz Jarmily Slovenčíkové v potápění na nádech

Bronz Jarmily Slovenčíkové v potápění na nádech

Bronz Jarmily Slovenčíkové v potápění na nádech

V prosinci loňského roku se konal nejdůležitější závod freediverské sezony, světový šampionát v potápění na nádech. Na mistrovství světa v potápění na nádech se soutěžilo ve dvou hloubkových disciplínách, konstantní váha s ploutvemi/­CWT/ a konstantní váha bez ploutví /CNF/. Akce probíhala na bahamských ostrovech, na velmi známé lokalitě Dean´s Blue Hole.

Číst dál...

DVA dny, dva nové rekordy

   Dva dny, dva nové rekordy!

 

   Rozhovor připravila Pavlína Procházková

   Foto: Petr Vaverka

 Český šampion ve volném potápění Martin Štěpánek si vzal zpět světový rekord v královské disciplíně tohoto sportu – konstantní zátěži s ploutvemi. V egyptském Sharm el Sheikhu se ponořil na jeden nádech pomocí monoploutve do hloubky 122 metrů. V takzvané konstantní váze s ploutvemi tak překonal o dva metry dosavadní maximum Rakušana Herberta Nitsche, který jen o měsíc dříve vylepšil rekord rovnou o sedm metrů. Ponor trval Martinu Štěpánkovi tři minuty a 56 sekund.

   Gratuluji k výkonům. Chtěla bych se zeptat, jak hluboko vidíš hranici lidských možností. co se týká freedivingu?

Na to nemám odvahu, abych se pouštěl do nějakého hádání limitů. Myslím si, že stejně jako v každém jiném sportu, i v našem se budou výkony stále posouvat. Možná ne už tak často jako v době současné, ale určitě se posouvat budou.

   Jaké to je, znovu se pak nad hladinou nadechnout?Skoro jako by se člověk znovu narodil.Plánuješ své ponory hodně přesně? Včetně počtu kopů a podobně.

V tréninku si zvyšuju hloubky velmi pomalu, přidávám po metru nebo dvou. Na konci vždycky zanalyzuju celý ponor, zjistím, kde jsem měl rezervy, kde můžu přidat, kde bych měl zrychlit. Pomáháme si videorozborem, abychom zjistili, jak efektivní je můj kop. Dále používáme potápěčské počítače, kdy si můžu do osobního počítače natáhnout křivku ponoru a zjistit, kde jsem byl rychlý, pomalý, jakou rychlostí jsem klesal, stoupal. Pak se člověk rozhodne, jestli může jít hlouběji, nebo ne. Z toho vycházejí počty, kolikrát člověk kopne, než se dostane do hloubky, kde jsou plíce stlačené natolik, že ztratí vztlakovou sílu. Pak už nemusí kopat, jen padá dolů.

   Jak vlastně dokážeš při oficiálním pokusu světového rekordu, že jsi byl dole v dané hloubce a že je světový rekord platný?

Je to několika způsoby, oficiální rozhodčí, kteří přijedou na místo konání rekordu, změří lano, které je napnuté pod stejnou zátěží, které bude napnuté ve vodě, změří lano do určité hloubky, kam se chci ponořit. Dají mi oficiální kalibrovaný hloubkoměr a zároveň je v té hloubce umístěna cedulka, kterou já musím utrhnout a přinést zpátky. Také je tam zapečetěná kamera, která natáčí celý proces. Takže jsou tam vlastně tři způsoby a všechny tři musejí prokázat, že jsem v té hloubce byl. Cedulka, hloubkoměr i kamera, která to natočila. Teprve potom může být ten rekord uznán.

   A potom tě čeká ještě hladinový protokol „surface protocol“? Co všechno zahrnuje?

„Surface protocol“ neboli vynořovací protokol znamená, že závodník se po vynoření během patnácti sekund musí kouknout do očí rozhodčího, sundat si masku, ukázat, že je v pořádku (gestem ruky – spojený palec a ukazováček) a verbálně anglicky říct, „jsem v pořádku“.

   Po tak těžkém úkolu jako je ponořit se do 122metrové hloubky na jeden nádech, mně to přijde jako těžký závěrečný úkol.

Mně to nikdy těžké nepřipadalo, mně to připadne skoro jako ­automatická věc po ukončení ponoru, ale v případě, že člověk tlačí to svoje tělo trošičku za ty hranice, než by měl, tak se to může stát komplikovaným. Protože, když se mozek dostane do hypoxie vlivem nízké hladiny kyslíku, tak nemyslí zrovna nejlépe a je snadné tento vynořovací protokol pokazit nebo ho nestihnout v těch patnácti sekundách. Kdybych nejdřív řekl, jsem ok a pak ukázal jsem ok, kdybych tedy spletl pořadí těchto úkonů, tak by to vedlo k diskvalifikaci a k neuznání rekordu.

   Když se vrátím k samotným novým rekordům. Na FIM jsi vypadal v pohodě, nelituješ, že jsi nenahlásil třeba 115 m?

Rezervu jsem cítil na obou pokusech, ale já se snažím takových věcí nelitovat, nebo se jimi nějak moc nezaobírat. Nahlásil jsem hloubku, o které jsem věděl, že ji zvládnu, a to je pro mne důležité. Jestli všechno dobře půjde, tak se pro těch 115 m můžu pokusit ponořit příště.   

 

   NOVÉ SVĚTOVÉ REKORDY MARTINA ŠTĚPÁNKA

Martin Štěpánek, pokořitel více než desítky světových rekordů v různých kategoriích freedivingu, k tomuto sportu říká: „Freediving je především zábava. Pro mnohé však představuje i sport, který se může provozovat až na špičkové úrovni. Ovšem snad největším kouzlem freedivingu je jeho mnohotvárnost.“

Konstantní zátěž s ploutvemi plavání vlastními silami - 122 m Free immersion ručkování po laně - 110 m

 

   Mistrovství světa jednotlivců v bazénových disciplínách 2009 Aarhus, Dánsko

  

   Text: Martin Petrisko a Pavlína Procházková         

   Foto: Pavlína Procházková, Jan Honysch, Jana Novotná

 Závodní sezona v bazénových disciplínách freedivingu vyvrcholila mistrovstvím světa v dánském Aarhusu. V sobotu 22. 8. zde skončilo mistrovství světa jednotlivců v bazénových disciplínách a pro Českou republiku přineslo stříbrnou medaili. Pro tu si doplaval Martin Petrisko z klubu Apneaman v disciplíně dynamická apnoe bez ploutví (DNF). V první rozplavbě se Martin Petrisko probojoval výkonem 176 metrů do finále „A“. Ve finále pak Martin uplaval na jeden nádech 182 m a to mu přineslo 2. místo. Jeho výkon 182 m DNF je v českém žebříčku zapsán jako nový český národní rekord.

Za Českou a Slovenskou republiku v první disciplíně DFN (dynamická apnoe bez ploutví) plavali také další závodníci. Martin Zajac (SK) trenér Martina Petriska z klubu Apneaman uplaval 150 metrů a stanul na 11. místě. Závodník Ivo Truxa (CZ) se umístil se svými 139 metry na 17. místě. Slovenský závodník Michal Rišian po chybě hladinového protokolu i přes uplavanou vzdálenost 158 metrů bohužel ztratil veškeré naděje na dobré umístění.

Statická apnoe (STA) je disciplína, při níž se měří doba, kterou závodník vydrží pod vodou na jeden nádech. Na mistrovství světa 2009 v Dánsku byla druhou disciplínou. Za CZ a SK startovaly pouze dvě závodnice, Veronika Szalontayová – Apneaman - SK a Jana Škrobová Apneaman - CZ. Veronika Szalontayová i přes velmi málo závodních zkušeností získala krásné 10. místo a vytvořila slovenský národní rekord s časem 5 minut 46 sekund. Jana Škrobová z klubu Apneaman pod vedením trenéra Martina Zajace se umístila na 16. místě s časem 5 minut 25 sekund.

Poslední disciplína, která čekala na závodníky, byla dynamická apnoe tentokrát s ploutvemi. O tuto disciplínu byl mezi závodníky největší zájem. Ještě před několika lety byla hranice 200 metrů neuvěřitelně vzdálená, ale letos ji mělo naplánováno překonat hned několik závodníků. Zlatou medaili vybojoval Novozélanďan Guy Brew, který uplaval na jeden nádech neuvěřitelných 230 metrů. Českému a slovenskému týmu se již nepodařilo získat další medaile, i když výkony, které závodníci předvedli, patří ke špičce světového žebříčku freedivingu. Martin Zajac uplaval 201 metrů, tento výkon ho posunul na 13. místo a zapsal ho do žebříčku národních rekordů. Radek Veverka z týmu East Bohemia se umístil se 150 metry na 31. místě. Také Jana Škrobová CZ uplavala 150 metrů a v ženské kategorii ji to vyneslo na 15 místo. Martin Petrisko CZ kvůli celkové únavě a špatnému hladinovému protokolu skončil na 51. místě, doplaval 150 m. 54. místo patří Michalu Rišianovi SK s 200 metry, ale bohužel s diskvalifikací také za špatný hladinový protokol. 53. místo patří Janu Honyschovi CZ, který se také dostal přes 200m hranici, na 204 metrů, ale bohužel následný black out ho diskvalifikoval.

   Nové tváře

Martin Petrisko „Apneaman“

Freediving nebo potápění na nádech není již neznámým sportem. V posledních letech se tomuto sportu věnuje čím dál tím víc lidí. Také je o mnoho více závodů, jak v bazénových disciplínách, tak v hloubkových disciplínách. Závodníci tak získávají mnohem rychleji zkušenosti nejen na českých závodech, ale i na mezinárodní poli. Úspěchy českých freediverů i v letošním roce ukazují na perfektní připravenost našich sportovců a potvrzují, že český a slovenský freediving patří ke špičkám ve světě.

Jedním z těch, kteří letos sbírají úspěchy na domácích i mezinárodních závodech je Martin Petrisko z Karlových Varů. Martin se poprvé na scéně českého freedivingu objevil loni na Mistrovství České republiky v Ostravě a hned na poprvé si odvezl zlatou medaili. Jeho loňský úspěch byl pro něj motivací a na letošních domácích závodech - Mistrovství ČR 2009 v Praze - potvrdil svou výbornou formu a opět stál na nejvyšších stupních jako absolutní vítěz v součtu tří závodních disciplínách (statické apnoi, dynamické apnoi s ploutví a bez ploutví). Navíc vytvořil dva národní rekordy. Vyvrcholením sezony v bazénových disciplínách bylo v srpnu 2009 Mistrovství světa v potápění nádech v dánském Aarhusu. Martin Petrisko závodil za Českou republiku ve dvou disciplínách, dynamické apnoi bez ploutví a s ploutvemi. V disciplíně dynamická apnoe bez ploutví (DNF) získal Martin stříbrnou medaili za výkon 182 metrů. Tímto výkonem navíc opět posunul stávající národní rekord v DNF.

   1. Získal jsi krásné druhé místo v disciplíně dynamická apnoe bez ploutví na mistrovství světa 2009 v Dánsku. Musíš mít obrovskou radost? Je to pro tebe motivace nebo závazek do budoucna?

Ano radost mám obrovskou. Jsem moc rád, že se tréninky zúročily a podařilo se naladit formu. Ale samozřejmě neusínám na vavřínech a už se připravuji na příští sezonu, kdy nás čeká mistrovství světa týmů v Japonsku.

   2. Konkurence byla letos obrovská. 200metrová hranice v dynamice s ploutvemi byla překonána mnoha závodníky, hlavně v tréninku. Na závodech se to už pak podařilo jen některým. V čem je těžší zdolat tuto hranici při samotném závodu? Nebo je to naopak lehčí?

Těžko říct. Je to hodně individuální a každý závodník to má jinak. Velmi záleží na psychické odolnosti a schopnosti se vyrovnat se závodním stresem. Já osobně sem si nejlepší výkony v disciplíně dynamická apnoe bez ploutví (DNF) zaplaval na závodech.

   3. Máš nějaký vzor mezi freedivery? Nebo osobu, která tě motivuje k lepším výkonům a také se od ní můžeš učit?

Přímo vzor nemám, spíš soupeře, se kterými rád změřím síly. V těžkých chvílích si pro motivaci chodím za trenérem Mgr. Martinem Zajacem. Samozřejmě také rady a celková příprava probíhá pod jeho vedením.

   4. Ve vašem týmu Apneaman jste převážně chlapi, pouze jedna slečna. Jaká je vaše vzájemná podpora, motivace?

V týmu jsme všichni kamarádi a vždy si rádi navzájem pomůžeme. Máme upřímnou radost z úspěchu každého z nás.

   5. Jaká je tvoje další hranice nebo cíl, kam by ses chtěl posunout?

Pro rok 2010 je vrchol sezony mistrovství světa týmu, které by se mělo konat v Japonsku. Doufám, že se nám podaří postavit kvalitní a dobře připravený tým a s ním vybojovat pěkné umístění. A samozřejmě opět posunout národní rekordy v dynamické apnoi bez ploutví (DNF) a dynamické apnoi s ploutvemi (DYN).

   6. Je velký rozdíl mezi freedivingem závodním a rekreačním. Máš vůbec čas a náladu po trénincích, závodech si užívat potápění na nádech jen tak pro radost?

Rozdíl mezi závodním a rekreačním freedivingem je asi v čase a úsilí potřebném pro trénink a přípravu. Ale v zásadě mají jednu společnou věc, která je nejdůležitější a nedalo by se bez ní potápět. A to je, že nás to všechny baví a děláme freediving pro radost. Času moc jen tak si zapotápět nemám, ale samozřejmě, že vždy na konci soustředění u moře si jdu jen tak zašnorchlovat a pokochat se klidem a barvami podvodního světa.

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group